1. HABERLER

  2. HABER

  3. Hakkâri'de Minibüse Mayınlı Saldırı: 9 Ölü
Hakkâride Minibüse Mayınlı Saldırı: 9 Ölü

Hakkâri'de Minibüse Mayınlı Saldırı: 9 Ölü

Hakkari de Durankaya beldesi ile Geçitli köyü arasındaki karayolunda seyir halindeki minübüste patlama meydana geldi.

16 Eylül 2010 Perşembe 11:27A+A-

Hakkari'nin Geçitli köyünde sivilleri taşıyan seyir halindeki minibüs mayına çarptı. Patlama sonrasında ilk belirlemelere göre 9 kişi hayatını kaybetti. Ayrıca biri 11 aylık bebek olmak üzere 4 kişinin yaralandığı bildirildi.

Olay bu sabah meydana geldi. Hakkari'nin merkeze bağlı Durankaya Beldesi ile Geçitli Köyü arasında giden sivil plakalı minibüs mayının infilak etmesi sonucu büyük hasar gördü. Ölü ve yaralılar arasında çocukların da olduğu belirtiliyor
.

Yaşamını yitiren 10 kişinin cenazesinin olay yerine sevk edilen helikopterler ile Hakkari Devlet Hastanesi Morgu'na getirileceği öğrenildi.

Meydana gelen olayda yaşamını yitirenlerin Cani Dayan, Raife Çiftçi, Enes Erol, Abuzit İdem, Şirin Kurt, Nurullah Çiftçi, Umut Çiftçi, Eşref Gür, Aydın Erol, Zeynel Kurt, Semiha Dayan olduğu öğrenildi.

Patlamada Berivan Dayan, Doğan Özgür İdem, Sudenaz Kurt (3) ve Zeynep Kurt (11 aylık bebek) isimli kişiler de yaralandı.

Köylüler Karakolu Taşladı...

Mayınlı saldırının yapıldığı yerin 100 metre yakınında el bombaları ve Kaleşnikof piyade tüfeği mermileri bulundu. Geçitli köyüne 3 kilometre uzaklıkta meydana gelen patlamadan hemen sonra olay yerine giden köy halkı ve jandarma ekipleri çevrede yaptıkları çalışmada, mayının patlatıldığı alanın 100 metre ilerisinde bir çanta buldu. Yapılan çalışmada çantanın içinde çok sayıda el bombası ve Kalaşnikof marka piyade tüfeğine ait çok sayıda mermi bulundu. Jandarma olay yerinden köylüleri uzaklaştırmaya çalıştı.

Bu arada Geçitli köyünde bulunan jandarma karakolu önünde kısa süreli bir gerginlik yaşandı. Patlamadan sonra bir grup Geçitli Jandarma Karakolu'nun önüne gelerek, karakolu taşlamaya başladı. Karakoldaki askerler havaya ateş açarak köy halkını sakinleştirmeye çalıştı. Geçitli köyünde gerginliğin sona erdiği bildirildi.

PKK, Saldırıyla İlgisi Olmadığını Açıkladı

PKK, Hakkari'de bugün 10 kişinin ölümüne 4 kişinin yaralanmasına yol açan bombalı saldırı ile hiçbir ilgilerinin olmadığını açıkladı ve 13 Nisan'dan 20 Eylül'e kadar ilan ettikleri eylemsizlik sürecinin halen devam ettiğini belirtti. KCK, "Bu saldırı bir kontra eylemidir" dedi.

 

HABERE YORUM KAT

10 Yorum