1. HABERLER

  2. HABER

  3. Hakkari'de BDP Ve CHP’den Stratejik İttifak
Hakkaride BDP Ve CHP’den Stratejik İttifak

Hakkari'de BDP Ve CHP’den Stratejik İttifak

CHP ile BDP'nin seçim ittifakı dün Hakkari'de ilginç bir durum aldı. Erdoğan'ın mitingi sırasında katılımı önlemek için sokağa çıkma yasağı ilan eden BDP'liler, Kılıçdaroğlu'nun mitingine zafer işaretleriyle geldiler.

24 Mayıs 2011 Salı 05:14A+A-

Kılıçdaroğlu'nun ziyareti nedendiyle BDP'li belediyede hummalı bir temizlik çalışması yapıldı.

CHP, Diyarbakır'daki seçim bürosunu kapatarak BDP ve PKK'nın kepenk kapatma kararına destek vermişti. İttifak dün CHP'nin Hakkari mitinginde ilginç boyutlara ulaştı.

Başbakan Erdoğan'ın birkaç gün önceki mitingine katılımı önlemek için kepenk kapattıran ve sokağa çıkma yasağı ilan eden PKK ile BDP dün CHP Lideri Kılıçdaroğlu'nun konuşma yaptığı meydandaydı.

BDP'LİLER MEYDANDA

BDP'li Hakkari Belediyesi de sabah erken saatlerde, Kılıçdaroğlu'nun mitingine hazırlık için hummalı bir çalışma başlattı. Çöpleri toplanmayan belediye, Kılıçdaroğlu'nun konuşma yapacağı kavşakta çevre düzenlemesi ve temizlik yaptı. Belediye binası da kapı ve pencerelerine kadar temizlenerek CHP liderinin ziyaretine hazırlandı.

Bulvar Caddesi'nde aralarında zafer işareti yapan BDP'lilerin de bulunduğu bir kalabalığa konuşan Kemal Kılıçdaroğlu da kepenk kapatmalara destek verdi ve belediyelere özerklik vaat etti.

KEPENK DESTEĞİ

Başbakan Erdoğan'ın Hakkari'de yaptığı mitinge değinen Kılıçdaroğlu, "Geldi burada miting yaptı, Hakkarili esnafımız kepenk kapattı. Çıkmış Belediye Başkanını suçluyor. Arkadaş önce bir düşün, sen Başbakanlık yapıyorsun. Esnaf kepenk kapatıyorsa bir dert var demek ki otur o dertle ilgilen" diye konuştu.

BELEDİYELERE ÖZERKLİK

İktidara gelmeleri durumunda yerel yönetimlerin özerklik şartını olduğu gibi kabul edeceklerini belirten Kılıçdaroğlu, "Böylece yerel yönetimlerin güçlü olması, halka daha iyi hizmet vermesi söz konusu olacak. Belediye başkanlarının Ankara'ya gidip para dilenmesini ortadan kaldıracağız" dedi.

ÖZGÜRLÜK AĞIRLIKLI

Mitingin ardından CHP Hakkari İl Başkanlığı'na geçen Kemal Kılıçdaroğlu, mitingle ilgili gazetecilere değerlendirmede bulundu. CHP Lideri Kılıçdaroğlu, mitingde özgürlükler konusunu ayrıntıya girerek ele aldığını, ekonomi konusunda ise fazla ayrıntıya girmediğini vurguladı.

ONLAR DA DİNLEYECEKLER

Bir gazetecinin, "BDP'nin tabanı olarak kabul edilecek kitle de sizi dinledi. Bunu nasıl değerlendiriyorsunuz?" yönündeki sorusuna Kılıçdaroğlu, şu cevabı verdi:

"Onlar özellikle polis barikatlarının dışında ağırlıklı olarak duruyorlardı. Onlar da dinleyecekler. Sonuçta CHP'nin özgürlük ve demokrasi konusundaki görüşleri nedir, amaçları nedir? Onu öğrenecekler. Yüzde 10 seçim barajının, anadil yasağının kaldırılması gibi temel konularda CHP'nin görüşünü öğrenmek onların da merak ettiği konulardı. Dinlediler. Dolayısıyla asıl onların değerlendirmesi nedir onu bilemiyorum. Biz CHP'ye, milletvekiline oy istedik. Milletvekilimiz de çıkarsa bundan son derece mutlu olacağız."

YENİ ŞAFAK

HABERE YORUM KAT