1. HABERLER

  2. HABER

  3. Hâkimler Tazminat Kıskacından Kurtuldu
Hâkimler Tazminat Kıskacından Kurtuldu

Hâkimler Tazminat Kıskacından Kurtuldu

Yargıtay 4. Hukuk Dairesi, Ergenekon tutuklusu Mehmet Haberal'ı tahliye etmedikleri gerekçesiyle tazminata mahkûm edilen hâkimlerle ilgili önemli bir karar aldı.

02 Mart 2011 Çarşamba 02:09A+A-

Daire, kanun değişikliği nedeniyle tazminat davalarının devlete yöneltilmesi için davacılara 20 gün süre verdi. Hakimler aleyhine açılan davaların, kanunun geçici maddesine göre aynı dairede devam edeceği belirtildi.

Aralarında Ergenekon'un tutuklu sanıkları Mehmet Haberal, Levent Bektaş, Dursun Çiçek, Doğu Perinçek ve Kemal Kerinçsiz ile Balyoz sanıkları Çetin Doğan, Süha Tanyeri ve Ahmet Yavuz'un bulunduğu sanıkların davaya bakan hakimler hakkında açtığı tazminat davalarına Yargıtay 4. Hukuk Dairesi'nde devam edildi. Hakimlerin avukatları, 6610 sayılı yasanın yürürlüğe girdiğini hatırlattı. Hakim ve savcıların her türlü kararından ancak devlet aleyhine tazminat davası açılabileceğini belirten avukatlar, davaların husumet yokluğundan reddini istedi. Davacı avukatları ise değişikliğin Anayasa'ya aykırı olduğunu savunarak ilgili maddenin iptali için Anayasa Mahkemesi'ne gideceklerini söyledi. (Metin Arslan / Zaman)

HABERE YORUM KAT