1. HABERLER

  2. HABER

  3. HAK-PAR: Kürtler Bu Pakete ‘Evet’ Demeli
HAK-PAR: Kürtler Bu Pakete ‘Evet’ Demeli

HAK-PAR: Kürtler Bu Pakete ‘Evet’ Demeli

Hak ve Özgürlükler Partisi (HAK-PAR) Genel Başkanı Bayram Bozyel, 12 Eylül’deki referandumda ‘evet’ oyu vereceklerini belirterek "Kürtler kesinlikle sandığa gitmelidir.

10 Ağustos 2010 Salı 01:41A+A-

1980 darbesinde Diyarbakır Cezaevi'nde 5 yıl yattım. 70 günlük soruşturmanın 50 gününde işkence gördüm. Yüzbinlerce insan işkence saflarından geçti. İnsanlar insanlık dışı uygulamalara maruz kaldılar. İnsanlar, 12 Eylül'ün faşist uygulamalarını yaşadılar ve ne çektiklerini çok iyi biliyorlar. 12 Eylül'le hesaplaşmak Kürtler için önemli olsa gerektir. Ben Kürtlerin tamamının sandığa giderek bu pakete evet demelerini istiyorum" dedi.

KÜRTLER NORMAL KOŞULLARDA 'EVET' DERLER

12 Eylül'deki referandumda oylanacak yeni anayasa paketinin Türkiye'nin özgürleşmesinin önündeki engelleri kaldıracağına inandığını belirten Bozyel, BDP ve PKK'nın "Referandumu boykot edin" çağrısına sert tepki göstererek "Türkiye'nin en çok mağdur edilmiş insanları olan Kürtler doğal olarak 'evet' diyeceklerdir. Kürtler bu nedenle de değişime en fazla destek veren insanlardır. Doğrudan Kürtlerle alakalı maddeler yok ama Türkiye'nin özgürleşmesi herkese yarayacağı gibi, Kürtler de bu durumdan istifade edeceklerdir. Bu anayasayla Kürtler rahat nefes alacaklar; kendilerini daha iyi ifade edebilecekler. Bu anayasa Kürt sorununun demokratik-anayasal çözümünü de kolaylaştıracaktır. Normal koşullarda Kürt nüfusunun ezici çoğunluğu bu pakete evet diyecektir" diye konuştu. Referanduma doğru gerilimin tırmandırılabileceğine işaret eden Bozyel; "Kürtler, oy kullanma koşulları oluştuğu zaman sandığa gideceklerdir. Gerilim ileri boyutlara ulaşırsa, bu, Kürtleri de etkiler. Bu da insanların özgür iradelerini sandığa yansıtmalarını etkiler. Normal koşullarda Kürtler 'evet' derler" şeklinde konuştu.

YENİ ANAYASAYA REZERVLİ BİR 'EVET' DİYORUZ

Anayasa paketine şartlı bir 'evet' dediklerini ifade eden HAK-PAR Genel Başkanı Bayram Bozyel, "Yeni anayasa paketinin oylanacağı 12 Eylül'deki referandumda 'evet' oyu vereceğimizi biz daha önce açıklamıştık. Ama bizim 'evet'imiz rezervli bir 'evet.' Bu paketin yetersiz olacağına olan inancımızla 'evet' diyoruz. Bu paket Türkiye'nin ihtiyaçlarını karşılamıyor. Türkiye'nin çoğulculuğunu gözeten bir anayasa ihtiyacımız var. Fakat biz bunu bir ilk adım olarak değerlendirdiğimiz için 'evet' diyoruz" ifadelerini kullandı.

"Bu paket geçtiği zaman en başta sivil siyaset güçlenecek ki bu da önemli bir gelişme. Demokrasinin çerçevesi genişleyecek. Militarizmin ve statükocu güçlerin eli zayıflayacak. Yargının değişim önündeki bariyer etkisi kırılacak" diyen Bozyel, sözlerini şöyle sürdürdü: "Dolayısıyla da Türkiye'nin yeni bir anayasa yapması bakımından da daha elverişli bir ortam hazırlanacak. Bu sebeple Türkiye'nin reforme edilmesinde önemli bir adım olarak görüyoruz."

HABERE YORUM KAT