1. HABERLER

  2. HABER

  3. Haiti'de Koleradan Ölenlerin Sayısı Bini Geçti
Haitide Koleradan Ölenlerin Sayısı Bini Geçti

Haiti'de Koleradan Ölenlerin Sayısı Bini Geçti

Haiti, üst üste gelen kasırga ve deprem felaketlerinin ardından kolera salgınıyla boğuşuyor.

22 Kasım 2010 Pazartesi 00:10A+A-

Ekim ayının sonlarına doğru görülen ilk kolera vakasının ardından, ölü sayısının bini aştığı, tedavi gören kişilerin sayısının da 18 bini geçtiği bildirildi. Ocak ayında yaşanan deprem felaketinin yaralarını sarmaya çalışan Haiti'nin kuzeyinde başlayan salgın, temiz su kaynaklarının yetersizliği nedeniyle ülkenin tüm bölgelerini kapsamış durumda.

Salgınla mücadele eden Sınır Tanımayan Doktorlar (Medecins Sans Frontieres-MSF) iletişim sorumlusu Isabelle Jeanson yaptığı açıklamada, ilk kolera vakasının duyulmasından bir ay sonra 18 binden fazla hastaya müdahale ettiklerini ve şu an ülke genelinde 3 bin kişinin tedavi gördüğünü söyledi. Yetkili, insanların ellerini yıkamaları, temiz suya kavuşabilmeleri ve yemeklerini temiz suda pişirebilmelerinin salgının yayılmaması açısından önem arz ettiğini belirtti. Örgütün Haiti'deki başkanı Stefano Zannini ise başkentteki tedavi merkezlerinin hasta akınına uğradığını belirterek, durumun giderek kötüleşmesinden endişe ettiklerini söyledi.

Haiti'de salgından kaynaklanan gerginlik her geçen gün artıyor. Geçtiğimiz günlerde, Birleşmiş Milletler Barış Gücü askerlerini hedef alan protesto gösterilerinde şiddet olayları yaşanmıştı. Protestocular koleranın ülkeye daha önce Nepal'de görev yapan barış gücü askerleri tarafından taşındığını düşünüyor. Koleraya sebep olan bakteri türünün Güney Asya'dakiyle aynı olduğu belirlense ve BM suçlamaları doğrulayacak herhangi bir kanıt bulunmadığı söylese de bu durumun BM ile Haiti arasındaki ilişkiyi etkileyebileceği öne sürülüyor. BM Haiti insani yardım koordinatörü Nigel Fisher, salgının sağlık krizini aşarak bir ulusal güvenlik sorununa dönüştüğünü vurgulamıştı.

ZAMAN

HABERE YORUM KAT