1. HABERLER

  2. HABER

  3. Haham Schneier: İsrail Özür Dileyecek!
Haham Schneier: İsrail Özür Dileyecek!

Haham Schneier: İsrail Özür Dileyecek!

Brüksel'de bulunan Dünya Yahudi Kongresi Başkan Yardımcısı Haham Marc Schneier, İsrail'in Mavi Marmara için özür dileyeceğini söyledi.

08 Aralık 2010 Çarşamba 10:07A+A-

İsrail ile Türkiye'nin bir aile olduğunu vurgulayan Dünya Yahudi Kongresi Başkan Yardımcısı Haham Marc Schneier, "Aile fertlerinin zaman zaman bazı konularda anlaşamaması normaldir." derken Yahudilerin ve Türklerin "muhteşem bir tarihi" paylaştıklarını iddia etti.

Brüksel'de Zaman'ın sorularını cevaplandıran dünyanın en etkili Musevi kuruluşlarından Dünya Yahudi Kongresi Başkan Yardımcısı Schneier, İsviçre'nin Cenevre kentindeki görüşmelerden çok memnun olduğunu ve iki ülke arasındaki ilişkilerin "tekrar rayına gireceğinden emin" olduğunu söyledi.

"Tuzak Olduğu Şerhiyle Birlikte…"

İsrail-Türkiye ilişkilerine yönelik yorumlarını Dünya Yahudi Kongresi başkan yardımcısı olarak yapmadığını vurgulayan Schneier, İsrail'in doğruyu yapacağından emin olduğunun altını çizerek "özür" meselesinde şöyle konuştu: "Ben İsrail'in özür dileyeceğini düşünüyorum ama bir şerhle, o da bu gemide olanların bir tuzak olduğunun belirtilmesi. Burada ne Türk hükümetini ne de Türk halkını suçluyorum. Yanlış anlaşılmasın." İsrail'in hem özür dilemesi hem de tazminat ödemesi gerektiği kanaatine katıldığını söyleyen Schneier, "Ama az önce de söylediğim gibi bunları haham Schneier olarak dile getiriyorum, Dünya Yahudi Kongresi başkan yardımcısı olarak değil." ifadelerini kullandı.

Zaman'daki habere göre Haham Schneier, Avrupa'da yükselen İslamofobiye ilişkin de açıklamalar yaptı. Müslümanları "Avrupa'nın yeni Yahudileri" olarak nitelendiren Schneier, sözlerini şöyle sürdürdü: "Yahudiler yüzyıllarca Avrupa'nın en çok sevdiği günah keçisiydi. Şimdi Müslümanlar günah keçisi oluyor ya da şöyle diyelim, günah keçiliğini Müslümanlarla paylaşmaya başladık." Müslümanların bugün Avrupa'da kendilerini "iyi hissetmediklerine" işaret eden Schneier, "Eğer durum buysa Müslümanların haklarına sahip çıkmak Yahudiler için bir mesuliyettir." yorumunu yaptı. Etnik Anlayış Vakfı kurucusu da olan Schneier, "Müslümanlar şiddete maruz kaldığı durumlarda Yahudi cemaati sıfır tolerans gösterecektir. Müslümanlara yönelik ırkçı saldırılar söz konusu olduğunda bu bizim de yani Yahudilerin de mücadelesidir. Bu mücadelede Müslümanlarla omuz omuza mücadele edeceğiz." dedi.

HABERE YORUM KAT