1. HABERLER

  2. HABER

  3. Haham: Diğerleri Yahudilere Hizmet İçin Yaratıldı
Haham: Diğerleri Yahudilere Hizmet İçin Yaratıldı

Haham: Diğerleri Yahudilere Hizmet İçin Yaratıldı

'Filistinliler vebadan ölsün' diyerek şimşekleri üzerine çeken Haham Ovedya Yosef yine tepki çekecek bir açıklama yaptı.

21 Ekim 2010 Perşembe 06:30A+A-

Yahudi olmayanların Yahudilere hizmet etmek için yaratıldığını söyleyen Şas Partisi manevî lideri. "Yahudi olmayanlar neden gerekli? Çalışacaklar, ekip biçecekler. Biz de efendi gibi oturup yiyeceğiz." dedi.

-İsrail sağcı hükümetinin ortaklarından dini Şas Partisi'nin manevi lideri Ovedya Yosef (90), yine çok ses getirecek açıklamalara imza attı. Yosef, Yahudi olmayanların varlık sebebinin "Yahudilere hizmet olduğu" görüşünü öne sürdü. Haham Yosef'in geçen hafta cumartesi akşamı verdiği vaazda, Yahudi olmayanların Şabat günleri yapabilecekleriyle ilgili yasalar konusuna değinirken "Goylar (Yahudi olmayanlar) bize hizmet için doğarlar. Yalnızca İsrail halkına hizmet için. Bunu yapmazlarsa dünyada yerleri yoktur" dediği ortaya çıktı.

Jerusalem Post'un haberine göre, İsrail'deki Yahudi olmayanların da Yahudiler zarara uğramasın diye Tanrı tarafından korunduklarını öne süren Hamam, bu konuda sözlerini şöyle sürdürdü: "İsrail'de ölümün hükmü onlara geçmiyor. Yahudi olmayanların da herkes gibi ölmeleri gerek. Ama gelin görün ki, Tanrı onlara uzun ömür veriyor. Neden mi? Düşünün ki, eşeğiniz öldü. Ne olur? Para kaybedersiniz. Çünkü o hizmetkarınızdır. İşte onun için ömürleri uzun. Yahudiler için iyi çalışsınlar diye. Yahudi olmayanlar neden gerekli? Çünkü çalışacaklar, ekip biçecekler. Biz de efendi gibi oturup yiyeceğiz. Goyların yaradılış sebebi budur."

Yahudi düşmanlığına karşı savaşan "İnkar ve İftirayla Mücadele Birliği" ise, haham Yosef'i vaazındaki bu söylemleri nedeniyle şiddetle eleştirdi. Daha önce de benzer açıklamalar yapan Yosef, bir vaazında Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas ve Filistinliler için 'vebadan ölüp yok olsunlar' ifadesini kullanmıştı.

Bu arada, İsrail'de bir grup haham, Yahudi olmayanlara (Araplara) ev kiralanması ve satılmasından kaçınılmasını isteyen bir duyuru yayımladılar. İsrail'in Kanal 1 Televizyonu, duyurunun kuzeydeki Safed kentinin baş hahamı da dahil kentten 18 hahamın imzasını taşıdığını belirtirken, Safed'te, Arap öğrenci nüfusunun arttığına dikkat çekti. Duyuruda, Yahudi ev sahipleri, evlerini Araplara kiralama konusunda uyarılarak, "Onların yaşam biçimi Yahudilerden farklı. Yahudi olmayanlar arasında bize karşı acı ve nefret dolu olanlar, aramıza karışmaları halinde birer tehlikedir." ifadelerine yer verildi. Ayrıca, hahamlar, kentin Yahudi sakinlerinin Araplara evini kiralayan veya satan komşularına karşı dikkatli olmalarını istedi. Safed baş hahamı Şmuel Eliyahu'nun Araplara karşı daha önce de yaptığı provokatif açıklamalarla eleştiri aldığı belirtiliyor.

ZAMAN

HABERE YORUM KAT

1 Yorum