1. HABERLER

  2. HABER

  3. GÜNDEM

  4. “Habur Sınır Kapısı Kapatılmadı”
“Habur Sınır Kapısı Kapatılmadı”

“Habur Sınır Kapısı Kapatılmadı”

Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, Habur Sınır Kapısı’nın tek taraflı bir şekilde ulaşıma kapatıldığına yönelik haberlere ilişkin, “Şu anda kapatma yok, Irak tarafından gelenlerin daha sıkı kontrolle geçişlerine izin veriyoruz.” dedi.

25 Eylül 2017 Pazartesi 11:00A+A-

Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Habur Sınır Kapısı’ndaki son duruma ilişkin bilgi verdi.

Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi’nin (IKBY) referandumdan geri adım atmamasının ardından Türkiye’nin de Habur Sınır Kapısı’ndan geçişlere izin vermediği yönündeki iddiaları değerlendiren Tüfenkci, “Şu anda kapatma yok. Geçişler güvenlik gerekçesiyle sıkı kontrollü sağlanıyor. Irak tarafından gelenlerin daha sıkı kontrolle geçişlerine izin veriyoruz. Karşıdan gelen araçlar için denetimi arttırdık.” dedi.

Türkiye’deki bazı tır şoförlerinin kendileri tedirgin olduğu için sınırdan geçmek istemediklerinin altını çizen Tüfenkci, “İlerleyen saatlerdeki gelişmelere göre durumu ve gelişmeleri yeniden değerlendiririz.” diye konuştu.

HABERE YORUM KAT