1. HABERLER

  2. YORUM ANALİZ

  3. Habercilik mi… Kendi Adamını Başkan Seçtirme Atraksiyonu mu?
Habercilik mi… Kendi Adamını Başkan Seçtirme Atraksiyonu mu?

Habercilik mi… Kendi Adamını Başkan Seçtirme Atraksiyonu mu?

Ekim-Kasım ayında yapılması gereken İstanbul Ticaret Odası Başkanlığı seçimleri öncesi şimdiden bazı rant çevreleri kendi planlarına uygun ismi koltuğa oturtma yarışı içine girmiş durumdalar.

16 Eylül 2017 Cumartesi 00:06A+A-

Sabah gazetesi yazarı Dilek Güngör’ün, İstanbul Ticaret Odası (İTO) seçimlerine ilişkin yazdığı makale tam da algı operasyonlarının nasıl yapıldığını ve bazı kişilerin nasıl itibarsızlaştırılıp, bazı kişilerin de nasıl parlatıldığına örnek olması bakımından önemli.

Sabah gazetesindeki köşesinde Dilek Güngör, "Oda seçimleri erteleniyor mu?" başlıklı yazısında "Sanırım, bu oda ve borsalar hiç değişmeyecek. 4 yılda bir seçime giderler. Siyasetçilere 'koltuk meraklısı' diye kızarlar ama kendileri de seçimleri erteletmek için kırk takla atarlar. TOBB Kanunu'na göre ekim-kasım arasında yapılması beklenen seçimlerle ilgili yine aynı dedikodular çıktı. Duyduğuma göre, Bakanlar Kurulu Kararı'yla İstanbul Ticaret Odası (İTO) seçimlerinin 6 ay ertelenmesi düşünülüyor" duyumunu aktardı.

"Erteleme tek bir odayla kalır mı? Sanmam, bu karar diğerlerine de sirayet edebilir" diyen Güngör, şöyle devam etti:

"Peki İTO'da neden erteleme isteniyor? Bilenleriniz vardır. İTO'da yönetimi belirleyecek iki grup var. Biri daha ağırlıklı olan MÜSİAD, diğeri de TÜMSİAD. Kulislerde, MÜSİAD'ın oda meclisinde yaptırdığı temayül yoklaması sonucunun Ankara'da pek de beğenilmediği konuşuluyor. Niye mi? Çünkü, yoklamada ilk sırada Dursun Topçu, ikinci sırada Şekip Avdagiç, üçüncü sırada da İsrafil Kuralay çıktı. Topçu, eski Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun dünürü. Davutoğlu'nun kızı Meymune, Dursun Topçu'nun oğlu Talha Topçu ile evli. Şekip Avdagiç bir dönem meclis başkanlığı yapmış bir isim. Kendisi daha önce İTO başkanlık şansını denedi. Ancak o zaman komitelerdeki seçimlerden dahi çıkamadı. Ben, İsrafil Kuralay'ın da başkanlık istediğini düşünmüyorum."

Dilek Güngör, "Hal böyle olunca, Ankara işe el attı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a yakın çevreler bir ara MÜSİAD'ın eski başkanı Nail Olpak adının konuşulduğunu söylüyor" diyerek yazısını şöyle sonlandırdı:

"Fakat Olpak'ın da İTO'da ağırlığı olan MÜSİAD yönetimiyle olan ilişkileri göz önüne alındığında nasıl karşılanacağı bilinmiyor. Mevcut başkan İbrahim Çağlar'ın aday olup olmayacağı net değil. Yakın çevresine bundan birkaç ay önce aday olmak istemediğini söylediğini biliyorum.

Yönetime bakıyorum, başka aday çıkar mı? Başkan aday olmuyorsa koltuğa en yakın iki isim başkan yardımcıları olabilir. Çağlar'ın başkan yardımcılarından biri Dursun Topçu diğeri de Murat Kalsın...

Topçu dediğim gibi Ankara'da pek geçer not alamamış. Acaba ticarette çok eski bir aileye mensup, İTO'nun proje adamı olarak tanımlanan ve Ankara'yla ilişkilerinin kuvvetli olduğunu bildiğim Murat Kalsın aday olur mu? Önümüzdeki günlerde oda kulislerinin daha da hareketleneceğini düşünüyorum."

HABERE YORUM KAT

1 Yorum