1. HABERLER

  2. HABER

  3. Haberal'a Sınırsız 'Hazine' Kıyağı!
Haberala Sınırsız Hazine Kıyağı!

Haberal'a Sınırsız 'Hazine' Kıyağı!

CHP milletvekili adayı Mehmet Haberal ile ilgili skandalların ardı arkası kesilmiyor. Şimdi de Haberal'ın Başkent Üniversitesi'ni kurmak için kullandığı kredi gündemde.

20 Nisan 2011 Çarşamba 13:04A+A-

CHP milletvekili adayı Ergenekon sanığı Prof. Mehmet Haberal'ın Başkent Üniversitesi'ni kurmak için kullandığı kredide devletin zarara uğratıldığı ortaya çıktı. Haberal'ın 1996'da Halk Bankası'ndan kullandığı 25 milyon dolarlık kredi için Hazine garantör oldu. Devlet kuruluşlarına bile yüzde 55'le kredi veren banka, Haberal'a yüzde 30 faizle kredi sağladı.

Yeni Şafak gazetesinde yer alan habere göre, üniversite borcunu ödeyemeyince, dış kaynaklı kredinin ana parasını Hazine ödedi. 2002'de üniversitenin talebiyle borç yeniden yapılandırıldı.

Dönemin Hazine Müsteşarı, CHP Genel Başkan Yardımcısı Faik Öztrak ile Devlet Bakanı Kemal Derviş'in imzaladığı yeniden yapılandırmada, 5 yıllık gecikme faizi hesaba katılmadı. Fatura Hazine'ye kesildi.

O KİŞİLER ŞİMDİ NEREDE ÇALIŞIYOR?

Hazine'yi zarara uğrattığı ileri sürülen Öztrak, 2007'de CHP'den milletvekili seçilirken, krediye devlet garantisi sağlayan dönemin Hazine Müsteşarı Ayfer Yılmaz ise 2002'den bu yana Başkent Üniversitesi'nde çalışıyor. Faiz kıyağı yapan Halk Bankası Genel Müdürü Ufuk Söylemez ise Başkent TV'de program yapıyor. Başbakanlık ise kredi kıyağını incelemeye aldı.

CHP milletvekili adayı Ergenekon tutuklusu Prof. Dr. Mehmet Haberal'ın Başkent Üniversitesi'ni kurarken Hazine garantörlüğünde kullandığı kredilerde devletin zarara uğratıldığı anlaşıldı.

Bankacılık Denetleme ve Düzenleme Kurulu'nun (BDDK) usulsüzlük tespit ettiği Avurupa Konseyi Sosyal Kalkınma Fonu'ndan (AKSKF) kullanılan toplam 100 milyon dolarlık kredinin 25 milyon dolarlık diliminde dönemin Hazine görevlileri ile Halk Bankası Genel Müdürü'nün Haberal'a kıyak geçtiği belirlendi. Ergenekon tutuklusu Haberal'ın adaylığı için ısrar eden isimlerden CHP Genel Başkan Yardımcısı, dönemin Hazine Müsteşarı Faik Öztrak'ın, 2002'de sözkonusu kredi borcunu yeniden yapılandırırken devletin zararını hesaba katmadığı tespit edildi.

'USULSÜZ KREDİ'DEN KIYAK DA ÇIKTI

Ergenekon soruşturmasını yürüten savcıların talebiyle Haberal'ın kurduğu Başkent Üniversitesi Vakfı'nın hesaplarını inceleyen BDDK, AKSKF'den 1995'ten beri Hazine garantörlüğünde kullanılan yaklaşık 100 milyon dolarlık kredilerin usulsüz şekilde 12 şirketin kasasına aktardığını tespit etmişti. Bu kredilerden 25 milyon diliminde ise Hazine ve krediye aracılık eden devlet kuruluşu Halk Bankası zarara uğratıldı. Kredinin alınması, geri ödenmesi ve yeniden yapılandırılması aşamalarında kadar her adımda Haberal'a kıyak geçildiği belirlendi.

HABERAL'A YÜZDE 30 DEVLETE YÜZDE 55

AKSKF'yi yöneten Avrupa Birliği, 25 milyon dolarlık krediyi vermek için Türkiye Cumhuriyeti Hazine Müsteşarlığı'nın borca kefil olmasını istedi. Borca kefil olan Hazine Müsteşarlığı ise krediyi kullandırma görevini Halk Bankası'na verdi.

Dönemin Hazine Müsteşarı Ayfer Yılmaz 2 Mayıs 1995'de kredinin kullanılmasına 'uygundur' imzası attı. Devlet kuruluşlarına bile o dönem yüzde 55 faizle borç veren Halk Bankası, Haberal'a yüzde 30 faiz oranıyla kredi sağladı. Aradaki yüzde 25'lik faiz oranı ise devletten çıktı.

HABERE YORUM KAT