1. HABERLER

  2. HABER

  3. Haberal’a Kötü Haber!
Haberal’a Kötü Haber!

Haberal’a Kötü Haber!

6110 sayılı yasayla CMK’nın 141. ve 144. maddelerinin değiştirildiğini ve yapılan değişiklikle hakimlerin hukuki sorumluluklarıyla ilgili davaların ağır ceza mahkemelerinde görüleceğini ve hakimler değil hazine aleyhine açılabileceğini, Yargıtay 4. Hukuk

04 Mayıs 2011 Çarşamba 00:18A+A-

Ergenekon davası kapsamında tutuklu Prof. Dr. Mehmet Haberal, emekli orgeneral Çetin Doğan, Albay Dursun Çiçek, İşçi Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek ve avukat Kemal Kerinçsiz'in de aralarında bulunduğu bazı Ergenekon ve Balyoz davası sanıklarının tahliye taleplerini reddeden hakimler aleyhine açtıkları tazminat davalarına Yargıtay 4. Hukuk Dairesi'nde devam edildi.

Davacı avukatlarının katıldığı dairedeki duruşmalarda, Daire Başkanı Şerife Öztürk, davaların iddia ve dayanılan maddi olgular itibariyle CMK'nın 141. maddesinde belirtilen koruma tedbirlerinin uygulanmasından kaynaklanan tazminat işlemleri olduğunu hatırlattı. Başkan Öztürk, 6110 sayılı yasayla CMK'nın 141. ve 144. maddelerinin değiştirildiğini ve yapılan değişiklikle hakimlerin hukuki sorumluluklarıyla ilgili davaların ağır ceza mahkemelerinde görüleceğini ve hakimler değil hazine aleyhine açılabileceğini, Yargıtay 4. Hukuk Dairesi'nin bu davalarda görevli olmadığını belirtti.

Öztürk, kendisinin ve daire üyesi Ayşe Tartıcı Çevikbaş'ın karara muhalif kaldığını, bu nedenle kararın oy çokluğuyla alındığını söyledi. Başkan Öztürk, CMK'nın 141. ve 144. maddelerinin iptaliyle ilgili olarak Anayasa Mahkemesi'ne açılan davanın da beklenmesine gerek olmadığını, davaların bu aşamada da sonuçlandırılabileceğini belirtti. (Yeni Akit)

HABERE YORUM KAT