1. HABERLER

  2. HABER

  3. Haberal ‘Çet’le Haberleşiyormuş
Haberal ‘Çet’le Haberleşiyormuş

Haberal ‘Çet’le Haberleşiyormuş

Prof. Dr. Mehmet Haberal'ın 648 gündür tedavisinin sürdürüldüğü İstanbul Üniversitesi (İÜ) Kardiyoloji Enstitüsü’ndeki odasına bilgisayar getirilmesi ve Prof. Dr. Haberal'ın da internete girdiği iddiasıyla soruşturma başlattı.

21 Ocak 2011 Cuma 01:34A+A-

Bakırköy Cumhuriyet Başsavcılığı; ikinci ''Ergenekon Terör Örgütü'' davasının tutuklu sanığı Prof. Dr. Mehmet Haberal'ın 648 gündür tedavisinin sürdürüldüğü İstanbul Üniversitesi (İÜ) Kardiyoloji Enstitüsü'ndeki odasına bilgisayar getirilmesi ve Prof. Dr. Haberal'ın da internete girdiği iddiasıyla soruşturma başlattı.

JANDARMANIN İFADESİ ALINACAK, GÜVENLİK KAMERALARI İNCELENECEK

Başsavcılığın; İ.Ü. Kardiyoloji Enstitüsü'nün Fatih ilçesi sınırlarında olduğu gerekçesiyle, soruşturma dosyasını Fatih Cumhuriyet Savcılığı'na göndereceği öğrenildi. Soruşturma kapsamında, Prof. Dr. Haberal'ın güvenliğini sağlayan jandarmanın ifadesinin alınacağı, güvenlik kameralarının inceleneceği bildirildi. Prof. Dr. Haberal'ın tedavi gördüğü 3. katta bulunan doktor, hemşire ve güvenlik görevlilerinin de ifadesine başvurulacağı bildirildi.

HABERAL'IN GÜVENLİĞİNİ 3 ASKER SAĞLIYOR!

Ceza İnfaz Kurumlarının Yönetimine Dair Tüzüğü'nün 116. maddesinin 1. fıkrasında; "Kurumda tedavisi mümkün olmayan hastalığı bulunan hükümlülerin muayene ve tedavileri devlet ve üniversite hastanelerinde gerçekleştirilir. Hükümlülerin yatarak tedavileri bunlar için ayrılan hükümlü koğuşlarında yapılır. Hükümlü koğuşu yoksa tedavileri dış güvenlikten sorumlu güvenlik görevlileri tarafından gerekli önlemler alınarak hastanelerin diğer birimlerinde yapılır" deniliyor.

Prof. Dr. Haberal'ın güvenliğini biri rütbeli olmak üzere 3 asker sağlıyor. Askerler, günde 4 defa dönüşümlü olarak hastane odasında görev yapıyor.

SAVCI ERCAN ALTUNCU DA ZİYARETÇİLERİ İNCELİYOR

Bakırköy Cumhuriyet Başsavcılığı, hareket ettirilmesinin tıbben uygun olmadığı iddia edilen Prof. Dr. Haberal'ı gece yarısı ziyaret eden kişi ya da kişiler hakkında soruşturma başlatmış, Fatih Cumhuriyet Savcılığı da, Prof. Dr. Haberal'ı, Metris Cezaevi'nden Sorumlu Cumhuriyet Savcısı'ndan izin almadan ziyaret edenler hakkında dava açmıştı. Fatih Cumhuriyet Savcısı Ercan Altuncu'nun, Ece Zereycan'ın, Prof. Dr. Haberal'ı odasında gece yarısı ziyaretine göz yuman jandarma görevlileri ve hastane personelinin ifadesini alacağı öğrenildi.

ADALET BAKANLIĞI MÜFETTİŞLERİ VE POLİS 6 SAAT ARAMA YAPTI

Prof. Dr. Mehmet Haberal'ın tedavisinin sürdürüldüğü Kardiyoloji Enstitüsü'ndeki odasında polis tarafından başlatılan arama tamamlandı. Arama 6 saat sürdü. Arama sırasında, odada Adalet Bakanlığı müfettişlerinin de bulunduğu bildirildi. Polis ekipleri, bazı bilgisayar ve dosyalara incelenmek üzere el koydu, hastanenin kayıt defterinin de fotokopisi çektirildi.

Prof. Dr. Mehmet Haberal'ın avukatı Prof. Dr. Köksal Bayraktar ise arama nedeniyle Haberal'ın sağlığının olumsuz etkilendiğini, monitöre bağlanmak zorunda kaldığını söyledi.

Prof. Dr. Bayraktar, "Hem Sayın Mehmet Haberal'ın odasında hem koridorda, odaların içerisinde geçiş var mı yok mu diye arama yapıldı. Hem stajyer doktorların ve hekimlerin sık sık girdikleri oda arandı hem Mehmet Haberal'ın yanındaki oda arandı. 6 saat süren bir arama karşısında şok olduk" dedi.

Prof. Dr. Bayraktar, aramada Adalet Bakanlığı'ndan müfettişlerin de bulunduğunu belirterek, ''Onun gerekçesini bilmiyoruz. 4 ya da 5 müfettiş vardı. Onlar nezaret ettiler'' ifadelerini kullandı.

Hastane otoparkında Haberal'a ait olduğu iddia edilen bir otomobilde arama yapıldığı ifade edilerek, otoparkta neden otomobilinin bulunduğunun sorulması üzerine Prof. Dr. Haberal'ın refakatçisi olduğunu belirten bir kişi, ''Otoparkta bir araç arandı, benim aracımdı. Ben Sayın Haberal'ın refakatçisiyim. Ne aradıklarını bilmiyorum, onu onlara sorun. Yalnızca bir müzik CD'si aldılar'' dedi.

HABERAL, BİLGİSAYARLA YAKALANDI

Prof. Dr. Mehmet Haberal'ın odasında yapılan aramada; dizüstü bilgisayar, CD'ler ve bilgisayar dökümanlarının bulunduğu tespit edildi. Prof. Dr. Haberal'ın, polis baskını sırasında elinde dizüstü bilgisayarla görüldüğü ifade edildi.

Kenan KIRAN / YENİ AKİT

HABERE YORUM KAT