1. HABERLER

  2. HABER

  3. Haber Milliyet’te Dava Star'a
Haber Milliyet’te Dava Stara

Haber Milliyet’te Dava Star'a

Bakırköy Savcısı Emre, Milliyet'te yayınlanan haber nedeniyle Star gazetesi muhabiri ve sorumlu müdürü hakkında 'gizliliği ihlal' davası açtı. Emre, Vakit yazarına da 'star çalışanı' diye dava açmıştı.

12 Ekim 2010 Salı 10:01A+A-

Daha önce Vakit Gazetesi yazarına "star çalışanı" diye dava açan Bakırköy Adliyesi Basın Savcısı Pircan Barut Emre, şimdi de Milliyet Gazetesi'nde yayınlanan bir haber nedeniyle star gazetesi muhabiri ve sorumlu müdürü hakkında 'gizliliği ihlal' davası açtı. star avukatları, Milliyet'in haberi nedeniyle kendi çalışanlarına dava açılamayacağını belirterek davanın düşürülmesini istedi. Hukukçular, "Bazı gazeteciler olağan şüpheli oldu" diye değerlendirdi.

"Bu kadarına da pes!" dedirten olay şöyle gelişti: Milliyet gazetesi 9 Haziran 2010 günü "Silivri Savaşları" başlığıyla bir haber yayınladı. Haberde Ergenekon şüphelileri eski Adalet Bakanı Seyfi Oktay ve Avukat Tülay Bekar'ın, Ergenekon davalarına bakan İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi Heyeti Başkanı Köksal Şengün'ün yaptıkları görüşmelere yer verildi. Ancak o gün star gazetesinde, Milliyet'in haberinin içeriğiyle ilgili tek satır haber yer almıyordu.

Ergenekon ve Balyoz haberleri nedeniyle bin 500'den fazla soruşturma açılan ve bunlardan 407'si şimdiden davaya dönüştürülen star'ın Hukuk Servisi'ne yeni bir dava tebligatı ulaştı. Savcı Pircan Barut Emre, Bakırköy 2. Asliye Ceza Mahkemesi'nde açtığı davada, muhabirimiz Bünyamin Demirkan ile Sorumlu Yazıişleri Müdürümüz Özkan Demir'in "soruşturmanın gizliliğini ihlal ettiklerini" iddia ediyor ve cezalandırılmalarını istiyordu.

Ancak Bakırköy 2. Asliye Ceza Mahkemesi'nin de kabul ettiği iddianamede "Yaygın süreli yayın yapan Milliyet Gazetesinin suç tarihli baskısının 24. sayfasında 'Silivri Savaşları' başlığı ile devam eden haberin içeriğinde..." deniliyordu. İddianamede star gazetesinin ismi hiç geçmiyordu. Yani haber savcının da belirttiği gibi Milliyet gazetesinde yayınlanmıştı. Ancak dava açılan şüpheliler ise star çalışanlarıydı. Savcı Pircan Barut Emre, daha önce de star'da hiç yayınlanmayan bir haber nedeniyle Vakit gazetesi yazarlarını star yazarı olarak gösterip Vakit'e dava açmıştı.

YARGI ABLUKASININ KANITI

Daha önce Vakit yazarı ve yöneticisine 'star çalışanı' diye dava açmıştı. Art arda gelen bu davalar star'a yönelik yargı ablukasını da gözler önüne seriyor.

Bazı gazeteciler 'olağan şüpheli'

Bakırköy Basın Savcı Pircan Barut Emre'nin imza attığı skandal iddianameye hukukçular da tepki gösterdi. Boğaziçi Avukatlar Derneği Başkan Bilal Çalışır "Ergenekon dosyası üzerinen haber yapan gazetecilere karşı yargı savaşı yürütülüyor. Milliyet gazetesinde yapılan habere ilişkin star'a dava açılıyor. Suç kişiye ya da gazeteye göre şekillenmeye başladı. Asıl hedefin suçlu gazetecileri yargılamak değil, basını susturmak olduğu düşünülebilir" dedi.

ZAMANINDA YAPMIŞTI YİNE YAPAR!

Eski Yargıtay Savcısı Ahmet Gündel "Bazı şüpheli ve tanık konumunda olan kişilerin tahrikleriyle de, davaya ilişkin haber yapanları sindirmek için yapılan şikayetlere yargı alet edilmek isteniyor. Milliyet'te yayınlanan için star'a dava açılmaz. Zamanında yapmıştı her an yapabilir, o yapmış olabilir deniyor" dedi. Eski DGM Savcısı Mete Göktürk ise basın suçlarında zaman aşımının çok kısa olduğunu savcıların bazen çalakalem dacva açabildiğini belirterek "Her mesleğin bir cilvesi olur; bu da savcının cilvesi olmuş denilebilir" dedi.

HEM KORUMA VERDİLER HEM DE DAVA AÇTILAR

Star Gazetesi Ankara Temsilcisi Şamil Tayyar, hakkında daha önce açılan iki ayrı dava nedeniyle dün Ankara Adliyesi'nde talimatla ifade verdi. Biri Ergenekon diğeri Enerji Bakanı Taner Yıldız'a yumruklu saldırı soruşturmasında gizliliğin ihlali ve adil yargılamayı etkileme iddiasıyla açılan bu iki davada Tayyar hakkında 18 yıla kadar hapis cezası isteniyor. Savunmasında anayasadan kaynaklanan halkı doğru bilgilendirme hakkını kullandığını anlatan Tayyar, ayrıca emniyete ulaşan bir ihbar mektubuna göre internet ortamında terörist yetiştiren ve yönlendiren Türk İntikam Birliği Teşkilatı'nın yumruklu saldırıya karışma ihtimaline dikkat çektiğini söyledi.

TİT BENİ ÖLÜMLE TEHDİT ETTİ

Tayyar şöyle devam etti: "Ne yazık ki bu yazıdan sonra hem dava açıldı hem örgüt tarafından ölümle tehdit edildim. Ankara Valiliği kararı ile örgütün bu tehdidine karşı koruma tahsis edildi. Ölüm tehditleri savuran terör örgütünün deşifre edilmesinin dava konusu yapılması, izahı zor bir durumdur." 3 ayrı davada kesinleşmiş toplam 50 ay hapis cezası bulunan Tayyar hakkında açılan 40'a yakın davada 100 yılı aşkın hapis cezası isteniyor.

ZAMAN

HABERE YORUM KAT