1. HABERLER

  2. HABER

  3. Güneydoğu'ya İki Yeni İl Geliyor...
Güneydoğuya İki Yeni İl Geliyor...

Güneydoğu'ya İki Yeni İl Geliyor...

Hükümet, çatışmaların ve sokak eylemlerinin en çok yaşandığı Yüksekova ve Cizre’yi il yapmaya hazırlanıyor. Genelkurmay da plana sıcak bakıyor.

22 Aralık 2010 Çarşamba 15:07A+A-

Milliyet gazetesinin manşetten verdiği habere göre, İçişleri Bakanlığı'ndaki yasal hazırlıklar tamamlanmak üzere. Bakanlığın, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın talimatını beklediği, bu talimat sonrasında ilgili düzenlemeleri Bakanlar Kurulu'nda görüşülmek üzere Başbakanlığa göndereceği kaydedildi.

Kararın Milli Güvenlik Kurulu toplantılarında da ele alındığı, Genelkurmay Başkanlığı'nın da olumlu görüş bildirdiği öğrenildi.

Beş kentte büyükşehir belediye başkanlığı kurulması için çalışmalar yürüten İçişleri Bakanlığı, iki ilçenin il yapılması çerçevesinde başlattığı çalışmalarda son aşamaya geldi. Bakan Beşir Atalay'ın talimatı sonrasında harekete geçen İller İdaresi Genel Müdürlüğü, Şırnak'ın Cizre, Hakkari'nin Yüksekova ilçelerinin "il statüsüne yükseltilmesi" için gereken yasal çalışmaların alt yapısını tamamladı.

Bugüne kadar geçen sürede özellikle PKK ve bağlantılı grupların Yüksekova ve Cizre'de gerçekleştirdiği sokak hareketleri kamuoyunda büyük yankı uyandırıyordu. Geniş bir yelpazede alınan önlemlere rağmen her iki ilçedeki örgüt yapısı tam olarak çözülemedi ve örgüt faaliyetlerinin halktan da destek görmesi de engellenemedi.

GENELKURMAY SICAK BAKIYOR

Habere göre, geçtiğimiz MGK toplantılarında da konu masaya yatırılırken, Cizre ve Yüksekova'nın il yapılması görüşü değerlendirmeye alındı. Bu çerçevede, hükümetin açılım çalışmalarını koordine eden ve yürüten İçişleri Bakanlığı'nda her iki ilçenin de il yapılması için yasal çalışma başlatıldı. Genelkurmay Başkanlığı'nın da konuya olumlu baktığı kaydedildi.

Batıda il olmayı bekleyen birçok ilçe bulunmasına karşın, hükümetin hem demokratik açılım projesine destek olmak hem de toplumsal olayların önlenebilmesi amacıyla Cizre ve Yüksekova'nın il yapılmasını benimsediği öğrenildi. İçişleri Bakanlığı'nın, PKK'nın etkin olduğu söz konusu iki ilçenin il yapılmasıyla ilgili gereken tasarılarını geçtiğimiz günlerde tamamladığı belirtildi. Bakanlığın, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'dan gelecek son talimat sonrasında, yasal düzenlemeleri Bakanlar Kurulu'nda görüşülmesi için Başbakanlığa göndereceği öğrenildi.

İL OLURSA OLANAKLAR ARTACAK

İki ilçe, il olmaları halinde bir yandan yeni olanaklara, diğer yandan da güvenlik önlemleri kapsamında idarenin daha etkin olduğu bir yapıya kavuşacak. Ekonomik ve siyasi anlamda birçok değişiklik iki ilçedeki halkın günlük yaşamını büyük ölçüde etkileyecek. 2554 sayılı İller İdaresi Yasası çerçevesinde her iki ilçe büyük olanaklar elde edecek. Halen il merkezlerinde faaliyet yürüten birçok kamu kurum ve kuruluşun hem personel sayısı artırılacak hem de ilçelerde faaliyeti olmayan yeni kamu kurum ve kuruluşları kurulacak. Böylece, her iki ilçedeki kamu personeli istihdamı artırılacak.

İlgili yasa çerçevesinde hükümetin kaymakam yerine kentlere atayacağı valiler daha geniş yetkilere sahip olacak. Valiler il güvenliğinin sağlanmasında da etkin rol alacak.

ÖCALAN, YÜKSEKOVA MODELİ ÖNERMİŞTİ

Abdullah Öcalan, avukatlarıyla yaptığı görüşmede, "Yüksekova modelinin" yaygınlaştırılmasını istemişti. Öcalan, "Yüksekova eskiden en geri kalmış bir yerdi, ama şimdi nasıl en gelişmiş ve ileri bir yer haline geldi. İşte bu örgütlenme ve kolektif yaşamla başarılabilir. Her yer Yüksekova'yı örnek almalıdır. Yüksekova gibi birkaç yer daha olsa çözüm daha hızlı gelişir" demişti.

Cizre ve Yüksekova'nın il olması halinde Türkiye'nin 82. ve 83. illeri kurulacak. Cizre, halen Şırnak il sınırları içindeki Güçlükonak ve İdil ilçelerini içine alarak 82.; Yüksekova ise Türkiye-Irak-İran sınır üçgenindeki Hakkari'nin Şemdinli ilçesini içine alarak 83. il olacak.

Eski Cumhurbaşkanı Turgut Özal da başbakanlığı döneminde Kürt sorununun çözülmesine katkı sağlamak amacıyla Siirt'in Batman ilçesiyle Mardin'in Şırnak ilçesini il statüsüne yükseltmişti. Son dönemde, ilçelerin il yapılmasında ise daha çok ekonomik ve siyasi kriterler göz önüne alınmıştı. 67 plaka numaralı Zonguldak'tan sonra sırasıyla Aksaray, Bayburt, Karaman, Kırıkkale, Batman, Şırnak, Bartın, Ardahan, Iğdır, Yalova, Karabük, Kilis, Osmaniye, Düzce, Yalova, Karabük, Kilis, Osmaniye ve Düzce (81) il olmuşlardı.

HABERE YORUM KAT

1 Yorum