1. HABERLER

  2. HABER

  3. Güneydoğu'daki Kazılara BM El Atabilir!
Güneydoğudaki Kazılara BM El Atabilir!

Güneydoğu'daki Kazılara BM El Atabilir!

Siirt'te yıllar önce kimliği belirsiz PKK'lıların gömüldüğü Kasaplar Deresi'yle ilgili ilginç gelişmeler yaşanıyor. Sürece BM'nin de dahil olabileceği konuşuluyor.

31 Mart 2011 Perşembe 14:11A+A-

Güneydoğu'daki faili meçhullerin aydınlatılması amacıyla şikayetler üzerine başlatılan kazı çalışmalarında ilginç gelişmeler yaşanıyor. Radikal Gazetesi'nin iki gün önce yayımladığı Kasaplar Deresi'indeki toplu mezarlar konusu giderek uluslararası bir hal almaya başlayabilir. Çünkü, 'Kasaplar Deresi' ile ilgili olarak Siirt Barosu avukatlarının başvurusu üzerine başlatılan inceleme adım adım ilerliyor. İncelemede, henüz delillerin toplanma aşamasında olduğu ve bazı resmi kurumlardan birtakım belgelerin istendiği, bu belgelerin gelmesiyle birlikte sürecin hızlanacağı belirtiliyor. Sürecin başlamasıyla birlikte işin içine BM de girebilir.

20 YIL ÖNCE KİMLİĞİ BELİRSİZ PKK'LILAR GÖMÜLDÜ

1989 yılında Siirt'te yaşanan çatışmalarda ölen ve aileleri tarafından teslim alınmayan ya da aileleri tespit edilemeyen PKK'lıların toplu olarak gömüldüğü iddia edilen Kasaplar Deresi, BDP'lilerin 40 bin kişiyle yaptığı anma törenlerinden sonra bir kez daha gündeme geldi. Kasaplar Deresi olayı 20 yılı aşkın süre önce gündeme gelmişti. O dönem PKK eylemlerinin dorukta olduğu yıllardı. Bölgede yaşanan çatışmalarda ölen PKK'lılardan aileleri tarafından teslim alınmayan ya da aileleri tespit edilemeyenler asker gözetiminde ANAP'lı Siirt Belediyesi'nin kepçeleriyle Kasaplar Deresi mevkiinde açılan toplu mezarlarda toprağa verilmişti.

MEZARLARDAN ÇIKARILANLARA OTOPSİ YAPILMADI

Ancak SHP'li Dr. Ekrem Bilek'in Mart 1989 yerel seçimleriyle Belediye Başkanı olmasının ardından nisan ayında ölenlerin yakınları savcılığa başvurarak cesetleri istediler. Savcılık hemen harekete geçti ve 22 Nisan 1989 günü belediye çalışanlarının yer göstermesi sonucunda Kasaplar Deresi kazıldı. Kazıda bulunan cesetler ve kemikler savcılık, polis ve istihbarat yetkililerinin gözetiminde belediye tarafından kent mezarlığına gömüldü.

CESETLER BEYAZ TORBALARLA TAŞINMIŞTI

O gün bölgeye kimse yaklaştırılmadı. Gazetecilere de izin verilmedi, basın mezarlıkta bile engellenmek istendi. Ancak o zor şartlarda bile haberciler cesetlerin taşınmasını ve Zevye Mezarlığı'nda toprağa verilişini fotoğrafla tespit ettiler. Bu arada bazı ölülerin ceset parçalarının beyaz torbalar içinde taşındığı dikkat çekiyordu. Bunlar, mezarlığın tenha bir bölümünde o günün sabahında kazılan mezarlara dini vecibeler de yerine getirilerek gömüldü.

BDP YENİDEN GÜNDEME GETİRDİ

Olay şimdi BDP tarafından yeniden gündeme taşındı. Orada daha çok ceset olduğu öne sürülüyor. Aydınlar, sanatçılar, yazarlar Siirt'e davet ediliyor. Son olarak da belediye bölgeyi ağaçlandırarak mesire yeri haline getireceğini belirtiyor. Siirt'te dün yapılan 40 bin kişilik yürüyüşten önce mart ayının başında aralarında ünlü şarkıcı ve yazarların da olduğu bir grup 'toplu mezarların usulüne uygun işlemler yapılarak açılması' talepleriyle Kasaplar Deresi'ne yürümüştü.

BM MİNNESOTA PROTOKOLÜ UYGULANABİLİR

Savcılığın Kasaplar Deresi'nde yapılması planlanan yeni kazının Minnesota Protokolü olarak da bilinen Birleşmiş Milletler Otopsi Protokolü çerçevesinde gerçekleştirilmesi yönünde çalışmalar yürüttüğü de öğrenildi. Siirt Cumhuriyet Savcılığı ise soruşturmanın sürdüğü gerekçesiyle bilgi vermedi.

'Minnesota Protokolü' 1990 yılında ABD'nin Minnesota eyaletinde kaçak göçmen ve işçilere yönelik yargısız infazlar nedeniyle hazırlanmış ve BM tarafından kabul edilerek uluslararası bir belgeye dönüştürülmüştü. Protokol, insan hakları ihlallerinde ölüm olgularının, ayrıntılı bir şekilde incelenmesini sağlayan yöntem ve otopsi kurallarını içeriyor. Toplu mezarların açılmasını hukuki ve tıbbi birtakım kuralların karara bağlandığı protokolde, şüpheli ölüm ve toplu mezarlarda bulunan cesetlere otopsinin nasıl yapılacağı ayrıntılı bir şekilde anlatılıyor. (Dünya Bülteni)

HABERE YORUM KAT