1. HABERLER

  2. HABER

  3. Güneydoğu'da İl İl Hizbullah Operasyonu
Güneydoğuda İl İl Hizbullah Operasyonu

Güneydoğu'da İl İl Hizbullah Operasyonu

Güneydoğu’da birçok ilde Hizbullah’a yakınlığıyla bilinen derneklere baskı yapıldı. Dernek yönetici ve üyesi birçok kişi gözaltına alındı.

07 Şubat 2011 Pazartesi 11:25A+A-

Bugün sabaha karşı Diyarbakır, Batman, Mardin/Nusaybin, Şırnak/Cizre, Şanlıufa, Siverek, Siirt, Elazığ ve İstanbul, İzmit gibi yerlerde TEM ekiplerince eşzamanlı operasyon yapıldı.

Aralarında Mustazaf-Der Genel Başkanının da bulunduğu çok sayıda kişi terörle mücadele ekiplerinin evlerine yaptığı baskın sonrasında gözaltına alındı. Evlerde yapılan aramalarda bilgisayar ve bazı kitaplara el konuldu. Bazı evlerde aramalar devam ediyor.

İşte il il operasyon ayrıntıları:

DİYARBAKIR

Sabah namazı vaktinde Diyarbakır'a yapılan baskında Mustazaf-Der yöneticilerinden Alattin Tolka, Halef Yılmaz, Cemal Elelçi, Fesih Güler, Cihat Söyler ve Batman'daki evleri basılan ancak kendileri Diyarbakır'da olan Cafer Varol ve Mücahid Bulut gözaltına alındı. Gözaltına alınan başka kişilerin de olabileceği bildirildi.

BATMAN

Mustazaf-Der Genel Sekreteri ve Peygamber Sevdalıları Platformu Başkanı Ekrem Gülşen ile Hak ve Özgürlükler Platformu Başkanı ve Umut-Der Genel Başkan Yardımcısı Masum Ayyıldız, Bilge-Der Başkanı Yaşar Kuray, Şefkat Eli Derneği Başkanı Ahmet Varol ve Mücahit Bulut'un evlerine eşzamanlı baskın düzenlendi.

Daha önce Hizbullah davasından yargılandığı öğrenilen Ahmet Seyyidoğlu ile oğlu Seyithan Seyyidoğlu da gözaltına alındı.

Operasyonlar kapsamında Gercüş'te Enfa-Der yöneticisi Şehmus Kızmaz, Fethullah Barlak, Selman Irmak ve Emrullah Soyvural'ın evlerine tahliye olup ortadan kaybolan Hizbullah sanıkları için baskın düzenlendiği ileri sürülerek arama yapıldı. Gözaltına alınlardan bazıları, ifadeleri alındıktan sonra serbest bırakıldı.

YENİ: Mustazaf-Der Genel Sekreteri ve Peygamber Sevdalıları Platformu Başkanı Ekrem Gülşen serbest bırakıldı.

NUSAYBİN

Mardin'in Nusaybin ilçesinde Şahin Korkut, Seyfeddin Ağırman, Abdullah Gül gözaltına alındı. Ekrem Miroğlu'nun evinde aramalar devam ediyor. Gözaltına alınan Halil Talayhan ve Ramazan Şayık daha sonradan serbest bırakıldı

ŞANLIURFA

Bir işyerinde yapılan aramalar sonrasında Süleyman Atmaca ile Nihat Esmer gözaltına alındı. Aramaların sürdüğü öğrenilirken ismi öğrenilemeyen başka gözaltıların da olduğu kaydedildi.

Öte yandan operasyonlar kapsamında Viranşehir ilçesinde faaliyetlerini sürdüren Cami-Der Başkanı Mehmet Acet'in köyde bulunan evine de Jandarma tarafından operasyon düzenlendi. Acet, gözaltına alındı.

SİVEREK

İkra-Der Genel Başkanı Mühiddin Akay'ın evine operasyon düzenlendi. Yaklaşık olarak 2,5 saat evde arama yapan polis, bazı CD ve flaş disklere el koyarken, dernek başkanı Akay'ı gözaltına aldı.

Operasyonun sabah namazı vakti düzenlenmesine tepki gösteren Mühiddin Akay'ın eşi Rabia Akay, "Sabah namazı vakti polis evimizi bastı. Bunu bize düşmanlarımız bile yapmaz. Eşim polis tarafından gözaltına alındı. Evde iki tane genç kızım var her ikisi de yapılan operasyondan dolayı çok korktu. Hakkımızı helal etmiyoruz." dedi.

ŞIRNAK/CİZRE

Mustazaf-Der Cizre Şubesi Başkanı Ferhan Dündar, dernek üyeleri Ahmet Elçin ile Abdullah Kurami'nin evlerine sabah 05.00 sıralarında eşzamanlı operasyon düzenlendi. Operasyonlarda evleri aranan ve herhangi bir suç unsuruna rastlanmadığı belirtilen dernek üyeleri Elçin ile Kurami Cizre Devlet Hastanesinde sağlık kontrolünden geçirildikten sonra gözaltına alındı. Dündar'ın ise sağlık kontrolünden geçirildikten sonra Mustazaf-Der Cizre Şubesinde arama yapılması için dernek binasına götürüldüğü bildirildi.

SİİRT

Mustazaf-Der Siirt Şubesi Başkanı Zülfikar Fırat, dernek yönetim kurulu üyelerinden Emin Tetik'in evlerine sabah 05.00 sıralarında eşzamanlı operasyon düzenlendi. Operasyonlarda evleri arandıktan sonra Fırat ile Tetik gözaltına alındı.

İSTANBUL

Operasyonlar İstanbul'da yapıldı. Geçen hafta Mustazaf-Der yöneticileri ve Doğruhaber Gazetesi yazarlarının gözaltına alınmasından sonra bu sabah da Güneydoğu'daki operasyonla eşzamanlı olarak İstanbul'daki Özgür Kudüs Platformu yöneticilerinin evlerine baskın düzenlendi.

Özgür Kudüs Platformu sözcülerinden Eyüp Işık ve Davut Işık ile platform gönüllülerinden Mehmet Şahin gözaltına alındılar. Emniyetten gözaltılarla ilgili herhangi bir açıklama yapılmadı.

İZMİT

İzmit Umut-Der Başkanı İzzet Kazak ve Gebze Dost-Der Başkanı Selami Öztürk ile dernek müdavimlerinden Taner Öztürk ve Murat Öztük gözaltına alındı.

(Operasyonlar sürüyor. Güncellenecek...)

HAKSÖZ-HABER

HABERE YORUM KAT

5 Yorum