1. HABERLER

  2. HABER

  3. Gül'den 'Boykot' Açıklaması
Gülden Boykot Açıklaması

Gül'den 'Boykot' Açıklaması

Cumhurbaşkanı Gül, son günlerde yaşanan vekillik ve boykot tartışmaları ile ilgili yazılı bir açıklama yaptı.

26 Haziran 2011 Pazar 00:30A+A-

Yüksek Seçim Kurulu’nun Hatip Dicle’nin milletvekilliğini düşürmesinin ardından başlayan tartışmalar, CHP ve MHP’nin tutuklu milletvekilleri ile ilgili kararlarla devam ederken, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül sessizliğini bozdu.

Oldukça önemli uyarılar içeren bir açıklama yapan Cumhurbaşkanı, dünyanın takdirle karşıladığı seçime gölge düşürülmemesini istedi.

"Ülkemizin demokratik gelişmişlik ve olgunluk seviyesini ortaya koyduğu için, bütün dünyada da takdirle karşılanan bu başarıya gölge düşürülmemesi çok büyük bir önem taşımaktadır."

Cumhurbaşkanı, yaşananların köklü reformlara ihtiyaç duyulduğuna işaret ettiğinin altını çizdi.

"Son günlerde yargı mercileri tarafından verilen kararlar ve bunlara dayalı tartışmalar, anayasal ve yasal düzenlemeler başta olmak üzere, hukuk sistemimizin ve demokrasimizin evrensel standartlara ulaştırılması için daha köklü reformlara ihtiyaç bulunduğunu göstermektedir."

Açıklamanın en temel vurgusu ise, yeni anayasa için bir an önce harekete geçilmesi gerektiği oldu.

"Söz konusu sorunların çözüm için bir fırsat olarak görülmesi ve demokratik standartlarımızı yükseltecek yeni bir anayasa hazırlanarak kısa sürede hayata geçirilmesi kaçınılmaz hâle gelmiştir."

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, çözüm yeri olarak Meclis’i gösterdi.

"Sorunları demokratik yöntemlerle çözmek yerine görmezden gelmek veya çözümü ertelemek, sorunların daha da büyümesine ve enerjimizin heba edilmesine yol açmaktadır. Siyasî tarihimiz bunun çarpıcı örnekleriyle doludur.

Tüm bu sorunların çözüm yeri, millet iradesinin daha yeni tecessüm ettiği Türkiye Büyük Millet Meclisi’dir. Bu itibarla, mecliste temsil edilme imkânını elde eden siyasî partilerimizi, meclisin dışında değil, tam aksine bu meşru ve demokratik zeminde, toplumun bütün kesimlerini de dahil ederek birlikte çalışmaya çağırıyorum."  (TRT)

HABERE YORUM KAT

1 Yorum