1. HABERLER

  2. HABER

  3. Gül, Yargıtay C. Başsavcılığı'na Erbil'i Seçti
Gül, Yargıtay C. Başsavcılığına Erbili Seçti

Gül, Yargıtay C. Başsavcılığı'na Erbil'i Seçti

Cumhurbaşkanı Gül, Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı'na en yüksek oyu alan Hasan Erbil'i seçti. Önceki seçimlerde Sezer üçüncü sıradaki adayı seçmişti.

30 Nisan 2011 Cumartesi 18:55A+A-

Cumhurbaşkanı Gül, Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı'na en yüksek oyu alan Hasan Erbil'i seçti. Daha önceki seçimlerde dönemin cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer üçüncü sıradaki Abdurrahman Yalçınkaya'yı Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı'na seçmişti.

Hasan Erbil (6. Ceza Dairesi Üyesi): 283 oy aldı. İlk sıraya yerleşti. 2001′de, DSP'li Adalet Bakanı Hikmet Sami Türk döneminde Yargıtay üyesi seçilmişti.

Cumhurbaşkanlığı'ndan yapılan açıklamada, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün, Yargıtay 6. Ceza Dairesi Üyesi Hasan Erbil'i Yargıtay Büyük Genel Kurulu'nca gösterilen adaylar arasından, 21 Mayıs 2011 tarihinden geçerli olmak üzere seçtiği belirtildi.

Erbil, emekliye ayrılmazsa 4 yıl görev yapacak.

HASAN ERBİL KİMDİR?

Hasan Erbil, 2 Mart 1952'de Denizli Yüreğil'de doğdu. Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesinden 1973'te mezun olduktan sonra Denizli hakim adayı olarak mesleğe başlayan Erbil, sırasıyla Posof, Sarıcakaya Cumhuriyet Savcı Yardımcılığı ile Köyceğiz, Mardin ve Yalova Cumhuriyet Başsavcılığı, Antalya Cumhuriyet Başsavcıvekilliği ile Erzurum Cumhuriyet Başsavcılığı görevlerinde bulundu. Yargıtay üyeliğine 8 Mayıs 2001'de seçilen ve bir dönem Yüksek Seçim Kurulu üyeliği görevinde bulunan Erbil, Yargıtay 6. Ceza Dairesi Üyesi olarak görevini sürdürüyordu.

Seçim Hukuku ile ilgili basılı eseri bulunan Erbil, evli ve iki çocuk babası.. Daha önceki seçimlerde dönemin cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer üçüncü sıradaki Abdurrahman Yalçınkaya'yı Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı'na seçmişti.

Celal Altunkaynak (6. Ceza Dairesi Başkanı): 139 oy aldı. HSYK'da Başkanvekilliği yaptı. Ferhat Sarıkaya'nın ihraç kararında imzası var

Erdal Gökçen (3. Ceza Dairesi Üyesi): 130  oy aldı. İstanbul DGM Başsavcısı olarak önemli soruşturmalara imza attı. 2000 yılında Yargıtay üyeliğine seçildi.

Hakkı Manav (3. Ceza Dairesi Üyesi): 126  oy aldı. Adalet Bakanlığı bürokratlarından. Ak Parti döneminde Adalet Bakanlığı Müsteşarı yapılmak istendi. Sezer'den döndü. Kızının nikahına Erdoğan da katılmıştı

12. Hukuk Dairesi Üyesi Lütfi Tombaloğlu: 10 oyla, beşinci aday olarak Köşk'e çıkmıştı.

HABERE YORUM KAT