1. HABERLER

  2. HABER

  3. Gül: “İsrail’e Yol Haritamız Var”
Gül: “İsrail’e Yol Haritamız Var”

Gül: “İsrail’e Yol Haritamız Var”

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, İsrail ile ilişkilerde belirlenmiş bir yol haritası bulunduğunu, ancak bunu hükümetin açıklayabileceğini belirtti.

15 Haziran 2010 Salı 21:20A+A-

Güney Kore ziyaretini izleyen gazetecilerle sohbet toplantısı düzenleyen Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, İsrail ile ilişkiler konusunda bekleme sürecinin sonsuza kadar sürmeyeceğine ilişkin Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Cemil Çiçek'in sözlerinin hatırlatılarak, Türkiye'nin yeni adım atıp atmayacağı ve şu anda belirlenmiş bir yol haritası bulunup bulunmadığı sorusunu, ''Var ama onu hükümet açıklar. Bu konuları, dışarıda birbirini tehdit ediyor gibi, şantaj gibi olmaması için söylemek istemiyorum. Basın yoluyla konuşmanın çok doğru olmadığı kanaatindeyim. Neler yapılacağı belli'' diye yanıtladı.

Gazze'ye yardım filosuna saldırıyla ilgili olarak İsrail'in soruşturma komisyonu oluşturmasının Türkiye için kabul edilebilir olmadığını vurgulayan Gül, ''Şimdi Kore'deyiz. Kore'de batırılan gemi var ve ölen 49 asker var. Herkes 'Onu Kuzey Kore yaptı' diyor. Kuzey Kore reddediyor. 'Bu işi sen mi yaptın, komite kur da araştır' demeye benzer bu iş. Bizim için kabul edilebilir, kredibilitesi olan bir şey değil'' dedi.

İsrail'in, Avrupa ve ABD'den soruşturma komisyonuyla ilgili olarak ''yumuşak mesajlar'' almış gibi gözüktüğünün ifade edilmesi üzerine Gül, ''Ayrı düştüğümüz konular bunlar, varsa öyle'' diye konuştu.

Mısır'ın İsrail konusundaki tavrının eleştirildiğini hatırlatan bir gazetecinin sorusu üzerine Gül, bu ülkenin Sina Yarımadası'nı alırken ''Elinin kolunun bağlandığını ve rahat hareket edemediğini'' söyledi.

Gül, ''İran'ın organize bir şekilde deniz gücü göndermesi ortalığı karıştırır mı?'' sorusuna, ''Bir şey olmaz'' yanıtını verdi. (NTV)

HABERE YORUM KAT