1. HABERLER

  2. HABER

  3. Grup Yorum'un Eski Solisti CHP'den Aday Adayı
Grup Yorumun Eski Solisti CHPden Aday Adayı

Grup Yorum'un Eski Solisti CHP'den Aday Adayı

Yaklaşan seçimler öncesi aday adayları listesine bir isim de sahnelerden eklendi. Grup Yorum’un en çok şarkı seslendiren eski solisti Hilmi Yarayıcı, CHP'den milletvekili aday adayı oldu.

08 Mart 2011 Salı 13:39A+A-

Devrimci sol çizgisinde 25 yıldır protest müzik yapan ve seçimlerde başından beri boykotçu tavrıyla bilinen Grup Yorum'un en çok sevilen eski solistlerinden Hilmi Yarayıcı CHP Genel Başkan Yardımcısı Gürsel Tekin ile görüştükten sonra aday adaylığını açıkladı. Hatay doğumlu olan Hilmi Yarayıcı, Hatay'dan CHP'den aday adayı oldu.

CHP'den aday adaylığı ile ilgili "Ben uzun yıllardır öğretmenlik yapıyordum, siyasete girmek için öğretmenlik görevinden istifa ettim. Ben yıllardır siyasetin içindeyim ama daha da içine girmek istedim. Parlamenter sistemin içinde olmak istedim. CHP eski CHP değil, hedefleri olan, iktidar için yürüyen bir parti var ortada. Kemal Kılıçdaroğlu'nun gelişiyle birlikte CHP'de inanılmaz bir değişim yaşanıyor. Eski CHP ile arasında dağlar kadar fark var. Ben de o yüzden CHP'yi tercih ettim" dedi.

Facebook sayfasında başlayan tartışmalarda hayranlarının bazılarının CHP aday adaylığını ihanet olarak yorumlaması ve Grup Yorum'un en çok bilinen, Hilmi Yarayıcı'nın da solisti olduğu "Cemo" adlı şarkıya nispetle "Cemo öldü!" gibi yorumların gelmesi karşısında Yarayıcı şu açıklamayı yaptı:

"CHP Milletvekilliği Adaylığımla ilgili olarak, bana dair olan yaklaşımınızı ve eleştirilerinizi elbette anlıyorum bazen de anlamaya çalışıyorum. anlamaya çalışıyorum diyorum keza yaşamın hangi alanında ne yaptığını belki bilmediğim ama tahmin ettiğim kadarıyla (üsluplarından ve olgun olmayan değerlendirmelerinden) hiçbir şey yapmadığını ancak mangalda kül bırakmadıklarını anlamak mümkün.ben hayatım boyunca mücadelenin ta ortasında oldum ve birçok'' değerler'' gibi bedel ödedim. ödemeye de hazırım. chp'nin sınıf partisi olmadığını da en az sizler kadar biliyorum. ancak kendimize yaratacağımız bir yaşam alanının ne kadar önemli olduğunu da hatırlatmak isterim. mücadele alanı ve zemini ne olursa olsun geçmişini inkar etmeden sosyalist değerlere sahip çıkarak en genelde emekten ve emekçiden yana olan tavrımızı, kimliğimizi ve düşüncelerimizi haykırmakta bir o kadar önemli diye düşünüyorum. Ancak haddini aşan değerlendirmeler olursa da kimse kusura bakmasın yaptıkları terbiye sınırını aşan açıklamaları da kendilerine iade ederim. hayat boyu bir maaşı ya da güvenceli bir hayatı seçmediğimiz ortada yıllarca elimizin tersiyle neleri ittiğimizi de. yoksa klasik anlamda hanlar hamamlar yaratabilirdik kendimize. eminim birçok arkadaş beni g .yorumdaki kimliğimle değerlendirip yorumlar yapıyorlar. unutulmasınki onurla ve gururla taşıdığım ve taşımaya devam edeceğim bu değerleri kimsenin çarçur etmesine izin vermedim, vermem. yalnız şu da bi gerçek ki 44 yıllık hayatımın 3 yılı orda geçmiştir( elbette çok önemli 3 yıl). Bunun dışındaki hayatım boyunca varolan duruşum aldığım terbiye ve gösterdiğim tavır, edindiğim bilgiyle birlikte ortaya koyduğum devrimci yaşam'dır.19 yıldır grup'ta değilim ama ben tüm değerlerimi koruyarak 13 yıllık öğretmen maaşıma dokunmadan öğrencilerle paylaştığım. 10 konserden 9'u yardım dayanışma konserleri ve hayatım boyunca mücadelenin her alanında ve hep içinde yer alarak mücadelemi devam ettirdim. şimdi kendini radikal solcu gibi görüp-gösterip ahkam kesenlere ve beni pervasızca eleştirenlere bir daha polemiğe girmemek şartıyla olgun, mütevazı, samimi ve elbette eleştiriyi de içinde barından ama daha sağlıklı yorumlar yapmaya davet ediyorum. sevgi ve saygılarımla..."

Grup Yorum'da Cemo adlı şarkının yanı sıra birçok şarkıyı seslendiren Hilmi Yarayıcı, Arapça ve Filistin'le ilgili şarkıların büyük bir kısmını da kendisi seslendiriyordu. Uzun süredir gruptan ayrılan ve solo albüm çalışmaları yapan Yarayıcı zaman zaman Grup Yorum albümleri ve konserlerinde misafir sanatçı olarak yer aldı.

HAKSÖZ-HABER

HABERE YORUM KAT

4 Yorum