1. HABERLER

  2. ETKİNLİK

  3. GOP Üniversitesine Başörtüsü Protestosu
GOP Üniversitesine Başörtüsü Protestosu

GOP Üniversitesine Başörtüsü Protestosu

Gazi Osman Paşa Üniversitesinin kayıtlar esnasında öğrencilerden başı açık fotoğraf istemesi Tokat’ta Özgür Eğitim-Sen ve TOKAD tarafından protesto edildi.

04 Eylül 2010 Cumartesi 17:50A+A-

TOKAD ve Özgür Eğitim-Sen Tokat İl Temsilciliği, Tokat'ta eğitim öğretim faaliyetinde bulunan Gazi Osman Paşa Üniversitesini kayıtlarda uyguladığı başı açık fotoğraf dayatması nedeniyle protesto eden bir eylem gerçekleştirdi. Eylemin başında bir konuşma yapan Özgür Eğitim-Sen MYK üyesi Ahmet Örs, şehirlerinde bulunan üniversitenin halkın değerlerine karşı zalimce uygulamalar içinde olmasını kabul edilemez bulduklarını, yasaklar sürdükçe de meydanlarda yasağa ve yasakçılara direneceklerini, yaklaşan rektörlük seçimleri nedeniyle adaylıklarını açıklayan öğretim görevlilerinden de özgür bir üniversite sözü beklediklerini, aksi takdirde seçimlerin bir anlam ifade etmeyeceğini vurguladı.

 

Daha sonra üniversite öğrencisi Sedanur Tokel basın açıklamasını okudu. Tokel'in okuduğu basın açıklamasında başörtülü öğrencilerin ilköğretimden, liseden başlayıp üniversite kapılarına kadar uzanan başörtüsü yasağıyla karşı karşıya kalmalarının vahşi bir uygulama olduğu vurgulanırken şu ifadelere yer verildi: "Tokat şehrimizde eğitim veren GOP Üniversitesi, fakülte bölümlerini kazanan adayların kayıt tarih ve şartlarını açıkladı. Kayıt şartlarının en dikkat çekici maddesi her zaman olduğu gibi yine başörtüsü yasağı ile ilgili olanı. Üniversite yönetimi hayatın her aşamasında yasak ile ayrımcılığa uğrayan başörtülü kızlarımızı yine yasakla karşılıyor, bir duvar gibi onların inançlarının karşısına dikiliyor!"

 

Rektörlük seçimlerinde aday olan öğretim görevlilerine de çağrı yapılan açıklamada adaylara şöyle seslenildi: "Evvela üniversitede uygulanan bu ağır insan hakları ihlaline rektör seçilmeniz durumunda son vereceğinizi deklare edin! Bu utançla üniversiteyi daha fazla baş başa bırakmayacağınızı ilan edin! Başörtülü öğrencilerden ve ailelerinden şimdiye kadar yaşadıkları mağduriyet ve karşı karşıya kaldıkları zulümler için üniversite olarak özür dileyeceğinizi ifade edin! İnanın o zaman Tokat halkı ve üniversite öğrencileri sizi daha fazla benimseyecektir."

 

Basın açıklamasında ayrıca sendikalarla hükümet arasında imzalanan mutabakat metninde başörtüsü yasağı ve diğer hak ve özgürlükleri kısıtlayıcı uygulamalara ilişkin herhangi bir madde bulunmaması, "Hükümetle memur sendikaları arasında gerçekleştirilen toplu görüşmelerin kamu çalışanlarına farklı haklar getirdiği söylenen 58 maddelik uzlaşma metninde başörtüsü yasağı, farklı kimlik ve inançlara dair herhangi bir maddenin yer almaması düşündürücü ve son derece kaygı vericidir. Yüz binlerce insanın temsil edildiği görüşmeleri yapan sendikaların insanların en temel haklarını müzakere dahi etmemesi haklar ve özgürlüklerin genişletilmesi mücadelesinde kabul edilebilir bir durum değildir." cümleleriyle eleştirildi. 

 

 

Eylemde okunan açıklamanın tam metni şöyle:

 

GOP ÜNİVERSİTESİNDE KAYITTA BAŞLAYAN BAŞÖRTÜSÜ YASAĞINA SON!

 

Değerli basın mensubu arkadaşlarımız, duyarlı Tokat halkı,

 

Yasaklar ülkesi Türkiye'de yine bitmeyen zulümleri ifşa etmek ve vicdansız, vahşi yasaklara karşı çıkmak için bu meydanda bir araya geldik. Ülkede belki birçok şey değişiyor ama başörtüsü yasağı asla değişmiyor. Halkın çocuklarını anaokulundan itibaren zorla ailelerinin elinden alarak zorunlu eğitime tabi tutan sistem; ilköğretim, ortaöğretim ve en sonunda da üniversitede inançlarının gereği olan başörtüsünü tanrısal bir edayla yasaklıyor.

 

Değerli arkadaşlar,

 

Tokat şehrimizde eğitim veren GOP Üniversitesi, fakülte bölümlerini kazanan adayların kayıt tarih ve şartlarını açıkladı. Kayıt şartlarının en dikkat çekici maddesi her zaman olduğu gibi yine başörtüsü yasağı ile ilgili olanı. Üniversite yönetimi hayatın her aşamasında yasak ile ayrımcılığa uğrayan başörtülü kızlarımızı yine yasakla karşılıyor, bir duvar gibi onların inançlarının karşısına dikiliyor!

 

Üniversitenin "Kesin Kayıt İçin İstenen Belgeler" başlığı altında 3. maddede başörtüsü yasağı şu şekilde uygulanıyor: "12 adet, 4,5×6 cm ebadında fotoğraf. Son altı ay içinde önden, BAŞI AÇIK, adayı kolaylıkla tanıtabilecek şekilde çekilmiş olmalıdır."

 

ÖSYM de, üniversite sınavlarında görev alan personel için hazırladığı kılavuzun tam sekiz yerinde başörtüsü yasağının nasıl uygulanacağına ilişkin ayrıntılı emir ve kurallara yer vermişti. Buna göre başörtülü üniversite adaylarının sınav binalarına dahi sokulmaması isteniyordu. Sınavı kazanıp fakültelerine kayıt yaptırmaya hak kazanan başörtülü öğrencileri şimdi de üniversitelerin yasakları bekliyor.

 

Son KPSS'de kopya iddialarıyla ağır itham altındaki ÖSYM'ye dönük çok sayıda tepki ve mahkemeye verme süreci olmasına rağmen en büyük insan hakları ihlallerinden biri olarak başörtüsüne karşı vahşice yasakçılık yapan aynı ÖSYM'ye aynı ölçekte veya ona yakın bir tepkinin gelmemesi düşündürücüdür. Anlaşılan o ki ÖSYM, bütün dikkat ve çabasını sınavlarda başörtüsü yasağını en mükemmel bir şekilde uygulamaya yoğunlaştırdığı için KPSS'yi eline yüzüne bulaştırmış, kopya ve hırsızlığın önüne geçememiştir.

 

ÖSYM'nin ağır suçlularmış gibi ayrıntılı talimatlarla geçit vermemeye çalıştığı başörtülü öğrencilerin şimdi de GOP Üniversitesinde kayıt aşamasında karşılaştıkları inanç ve kişilik haklarına saldırı mahiyetindeki "başı açık fotoğraf" dayatmasını şiddetle reddediyoruz. Halkın vergileriyle yapılan okullarda vebalı muamelesi yapılan başörtülü öğrencilere dönük bu uygulamaya derhal son verilmesi çağrısı yapıyoruz. GOP Üniversitesi eğer kendini bilime ve halkın mutluluğuna adadığını iddia ediyorsa bilimsellik iddialarına ve halkın İslami inançlarına aykırı bu yasakçı tavırları için özür dilemeli ve "başı açık fotoğraf" dayatmasını kaldırmalı, eğitim döneminin başlamasıyla birlikte de üniversite içindeki başörtüsü yasağına son vermelidir.

 

TOKAD ve Özgür Eğitim-Sen Tokat Temsilciliği olarak şehrimizde çok sayıda başörtülü öğrencinin eğitim gördüğü ve yasaklara maruz kaldığı GOP Üniversitesinin bu uygulamasına karşı öğrencileri, velileri ve Tokat halkını tepki göstermeye davet ediyoruz. Biz de yasakçı uygulamaya devam ettiği müddetçe GOP Üniversitesi yöneticilerine karşı hak ve özgürlüklerden yana olarak karşı koymaya devam edeceğiz.

 

Bu arada GOP Üniversitesindeki rektörlük seçimi yaklaşıyor ve adaylar da ortaya çıkmaya başladı. Şehrimiz üniversitesinin rektör adaylarından başörtüsü yasağı ile ilgili olarak talebimiz şudur: Evvela üniversitede uygulanan bu ağır insan hakları ihlaline rektör seçilmeniz durumunda son vereceğinizi deklare edin! Bu utançla üniversiteyi daha fazla baş başa bırakmayacağınızı ilan edin! Başörtülü öğrencilerden ve ailelerinden şimdiye kadar yaşadıkları mağduriyet ve karşı karşıya kaldıkları zulümler için üniversite olarak özür dileyeceğinizi ifade edin! İnanın o zaman Tokat halkı ve üniversite öğrencileri sizi daha fazla benimseyecektir.

 

Değerli arkadaşlar,

 

İnançları yasaklanan, yılları, hayalleri ve gelecekleri çalınan başörtülü öğrencilerden evet, özür dilenmelidir; hem de binlerce kez! Yasakçılar yaptıkları zulümler için yargılanmalı ve cezalandırılmalıdır. Eğer üniversitenin yeni rektörü olmak isteyen adaylar aynı zulüm uygulamalarını sürdüreceklerse boşuna uğraşmasınlar! Özgür bir sayfa açacaklarsa Tokat halkı olarak sonuna kadar onların yanında olacağız. Allah'a ve halka verilecek hesap başka hesaplardan daha çetin olacaktır.

 

Duyarlı Tokat halkımız,

 

Hükümetle memur sendikaları arasında gerçekleştirilen toplu görüşmelerin kamu çalışanlarına farklı haklar getirdiği söylenen 58 maddelik uzlaşma metninde başörtüsü yasağı, farklı kimlik ve inançlara dair herhangi bir maddenin yer almaması düşündürücü ve son derece kaygı vericidir. Yüz binlerce insanın temsil edildiği görüşmeleri yapan sendikaların insanların en temel haklarını müzakere dahi etmemesi haklar ve özgürlüklerin genişletilmesi mücadelesinde kabul edilebilir bir durum değildir.

 

Bu vesile ile GOP'ta yasakçı uygulamalar devam ettiği müddetçe uygulamaların karşısında olacağımızı, yasağa karşı koyacağımızı beyan ediyor, yasağa muhatap olan kardeşlerimizi, duyarlı yakınlarını ve halkımızı bu ahlaksız yasağa direnmeye davet ediyoruz

 

TOKAD & Özgür Eğitim-Sen Tokat İl Temsilciliği

HABERE YORUM KAT

2 Yorum