1. HABERLER

  2. HABER

  3. Gönül’e Yalanlama: “Koşan O Asker Benim”
Gönül’e Yalanlama: “Koşan O Asker Benim”

Gönül’e Yalanlama: “Koşan O Asker Benim”

Heronların saniye saniye görüntülediği Hantepe baskını konusunda Genelkurmay 15 gündür suskun. Savunma Bakanı Vecdi Gönül'ün 'Görüntüler Hantepe değil' sözlerine ise saldırıdan yaralı kurtulan gaziden yalanlama geldi: "Heron görüntüleri bizim çatıştığımız

16 Ağustos 2010 Pazartesi 04:44A+A-

Kamuoyu, Heron görüntülerine rağmen Hantepe'de 6 askerin hayatını kaybetmesine göz yumulduğu iddialarına 15 gündür cevap bekliyor. 20 Temmuz 2010'da 17 askerin de yaralı kurtulduğu baskını yaşayanların anlattıkları da skandalı doğruluyor. Zaman'ın ulaştığı bir Hantepe gazisi, baskında ciddi ihmallerin olduğunu söylüyor. İsminin açıklanmasını istemeyen asker, askerî yardımın 15 dakika uzaklıktaki birlikten dört saat sonra geldiğine dikkat çekiyor. Bu olayın peşini bırakmayacaklarını belirten asker, "Görüntülere rağmen baskınla ilgili kimsenin açıklama yapmamasını anlayamıyorum." diyor. Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül'ün 'Görüntüler orası değil' sözlerine ise tepki gösteriyor. İnternetten izlediği Heron görüntülerinin Hantepe'de kendilerinin bulunduğu tepeye ait olduğunu vurguluyor. PKK'lıların el bombası attığı sırada mevziden koşan askerlerden birisinin de kendisi olduğunu ifade ediyor. 02.00'de gerçekleşen baskın anını yaşıyormuş gibi anlatan Hantepe gazisi soruyor: "Saldırı olursa helikopterlerin yardıma gelmesi gerekiyordu. Neden bize askerler yaya olarak gün ışırken yardıma geldi?"

PKK'lıların baskınında ciddi ihmalin olduğunu söyleyen asker, çatışma sonrasında askerî yardımın en fazla 15 dakika uzaklıktaki Hantepe'deki birlikten dört saat sonra geldiğini vurguluyor. Hantepe gazileri ve şehit aileleri olarak bu ihmalin peşini bırakmayacaklarını söyleyen asker, "Bu görüntülere ve ihmal iddialarına rağmen baskınla ilgili kimsenin açıklama yapmamasını anlayamıyorum." dedi.

Baskını, sanki o anı yaşıyormuş gibi anlatan Hantepe gazisi, PKK'lı grubun altı farklı bölgeden mevzilere sızdığını, ilk çatışmanın Hantepe üs bölgesini koruyan yeni inşa edilen karakolda gece 02.00 sularında meydana geldiğini kaydetti. Burada 40'tan fazla askerin olduğunu söyleyen asker, yaşadıklarını şöyle anlattı: "Aldığımız askerî eğitimler gereği, bir yerde saldırı ve baskın olduğunda en fazla 15 dakika içerisinde helikopterlerin yardıma gelmiş olması gerekiyordu. Fakat bize helikopter desteği yerine yaya askerî yardım dört saat sonra geldi."

Gazi, PKK'lilerle üç mevkide 2 saat boyunca çatıştıklarını, bulundukları bölgeye yapılan el bombalı saldırının ardından arkadaki mevkiye çekildiklerini söyledi. Burada uzun süre yardım beklemelerine rağmen helikopterlerin gelmediğini belirten gazi, Hantepe saldırısında yakın arkadaşlarının da hayatını kaybettiğini söyledi.

Taraf Gazetesi'nin ortaya çıkardığı Heron görüntüleriyle ilgili Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül'ün sözleri tepki çekmişti. Ege Bölgesi Sanayi Odası'nın İzmir'deki bir toplantısında Türkiye Harp Malulü Gaziler Derneği İzmir Şube Başkanı Volkan Kaya, Vecdi Gönül'e yaklaşıp skandal Hantepe Heron görüntülerini sormuştu. 1995 yılında yedek subay olarak askerlik görevini yaptığı Cudi'de mayın patlaması sonucu sağ gözünü kaybeden Kaya, Bakan Gönül'e, "Eğer böyleyse biz komutanlarımıza nasıl güveneceğiz? Ben haybeye mi gittim?" dediğini aktarmıştı. Gönül ise şu cevabı vermişti: "Böyle bir şey yok. O videonun koordinatları başka yerden alınmış, sonra servis edilmiş. Hiçbir basın mensubu böyle görüntüler elde edemez. Böyle şeylere inanmayın. Gönlünüz rahat olsun. Genelkurmay'a söyleyeyim bir açıklama daha yapsın." Star Gazetesi yazarı Şamil Tayyar, bu konuşmayı köşesine taşımış ve Gönül'e bazı sorular yöneltmişti.

HABERE YORUM KAT