1. HABERLER

  2. HABER

  3. Gölcük'ün Silinen CD'leri Balyoz'a Işık Tutacak
Gölcükün Silinen CDleri Balyoza Işık Tutacak

Gölcük'ün Silinen CD'leri Balyoz'a Işık Tutacak

Gölcük Donanma Komutanlığı'nda İstihbarat Binbaşı Kemalettin Yakar'ın makam odasının parkelerinin altında ele geçirilen belgeler arasında silinmiş CD'lerin de yer aldığı öğrenildi.

17 Şubat 2011 Perşembe 05:27A+A-

İçerdiği bilgiler özel teknikle kurtarılacak CD'lerin Balyoz Darbe Planı'na delil oluşturucak gizli kalmış unsurları içerdiği belirtiliyor.

Özel Yetkili Cumhuriyet Savcısı Fikret Seçen ile savcı Ali Haydar'ın, Gölcük'teki Donanma Komutanlığı'nda yaptıkları aramada çuvallar içinde çıkan belgelerin arasında, "silinmiş CD'lerin" bulunduğu öğrenildi. Balyoz Darbe Planına ilişkin bilgiler yüklendikten sonra özel bir programla silinen CD'lerin içindeki bilgilerin kurtarılmasına çalışıldığı belirtildi. Bunun için öncelikle CD'lerin CD-R mı yoksa CD-RW mi olduğu belirlenecek. Bir ihbarı değerlendiren Özel Yetkili Cumhuriyet Savcısı Fikret Seçen ile savcı Ali Haydar, 6 Aralık'ta Gölcük'teki Donanma Komutanlığı'nda yaptıkları aramada Balyoz Darbe Planına ilişkin ek belgelere ulaşılmıştı.

TUTUKLAMALARIN ZEMİNİNİ OLUŞTURAN BELGELER

Emekli ve muvazzaf askerden oluşan 163 kişinin tutuklanmasına yol açan belgeler, İstihbarat Binbaşı Kemalettin Yakar'ın makamında yapılan aramada odanın zemininin altında özel bir bölüme çuvallar içinde saklanmış olarak bulunmuştu. "Şantaj ve askeri casusluk" iddialarına ilişkin soruşturma kapsamında, yapılan aramada ele geçirilen belgeler 43 klasör halinde düzenlenmişti. Gölcük'te çıkarılan belgeler Özel Yetkili Cumhuriyet Savcısı Fikret Seçen ile savcı Ali Haydar tarafından düzenlenen "tespit tutanağı"nda ayrıntılı bir şekilde yer almıştı. Yeni belgelere göre 5-7 Mart 2003 tarihinde 1.Ordu'da yapılan darbe seminerinden 2 gün önce, emekli Tuğgeneral Süha Tanyeri'nin dönemin 1. Ordu Komutanı Orgeneral Çetin Doğan'a bilgi notu hazırladığı ortaya çıkmıştı. Yeni delillerin arasında Oraj, Suga, Sakal ve Çarşaf eylem planlarının ön yazışmaların yer aldığı tespit edilmişti.

ÇİÇEK'İN 'ISLAK İMZA'SI DA BÖYLE ORTAYA ÇIKARILMIŞTI

Öte yandan Gölcük'te yapılan aramada çuvalların içinde çıkarılan, "Silinmiş CD"lerin ise kurtarılmaya çalışıldığı öğrenildi. "AK Parti ve irticayla mücadele eylem planı" Avukat Serdar Öztürk'ün bürosunda ele geçirilirken, bilgisayarda silinen dosyaların özel bir programla kurtarılması sonucunda eylem planının 300 sayfadan oluşan eklerine ulaşılmıştı. Öte yandan bir döneme damgasını vuran Albay Dursun Çiçek'e ait, "Islak imza" tartışmalarına ışık tutan belgelere ise Bilgi Destek Ünitesi'ndeki bilgisayarların "imaj"larının alınması ile ulaşılmıştı. "CD'ler silinmez" şeklindeki bilginin aksine, "Silinen" ve "Görünmez hale getirilen" dosyaların yer aldığı CD'lerin içindeki bilgilerin kurtarılması için, özel bir bilgisayar programı üzerinde çalışıldığı öğrenildi. CD'lerdeki bilgilere ulaşılmasıyla birlikte, "Balyoz Darbe Planı" soruşturmasına ışık tutup tutmayacağı belli olacak.

Donanmanın kalbinden çıkmıştı

'Askeri casusluk ve şantaj' soruşturması kapsamında İstanbul Cumhuriyet Savcılığı'nca Gölcük Donanma Komutanlığı'nda 6 Aralık'ta ele geçirilen 9 çuval belge ve dijital materyaller arasından darbe planları, fişlemeler ve şok belgeler çıkmıştı. Casusluk ve fuhuş çetesinin arşivi olduğu belirtilen belgeler arasında devletin üst düzey 46 ismine ait özel fişlemeler, askeri müdahale sonrası yapılacaklar, amiral eşlerine ilişkin sır niteliğindeki bilgilerin bulunduğu öğrenilmişti. Özel bölmedeki 9 çuvalın içinde 'Kafes ve İrtica ile Mücadele Eylem Planı'nın devamı niteliğindeki belgelerin de bulunduğu ileri sürülmüştü. Özel olarak belirlenen 167 ismin askeri darbe sonrasında nerede tutulacağına ilişkin bilgiler de yine bu gizli bölmeden çıkmıştı.

YENİ ŞAFAK

HABERE YORUM KAT