1. HABERLER

  2. HABER

  3. “Gizli Tanıklık Lağv Edildi”
“Gizli Tanıklık Lağv Edildi”

“Gizli Tanıklık Lağv Edildi”

Ergenekon Terör Örgütü’nün birçok eylemini delilleriyle ortaya koyan ''Gizli Tanık Kıskaç'', kendisini deşifre eden Mustafa Balbay’a açtığı davanın durdurulmasına tepki gösterdi:

02 Ekim 2011 Pazar 14:29A+A-

İkinci ''Ergenekon'' davasının tutuklu sanıkları arasında bulunan CHP İzmir Milletvekili Mustafa Balbay'ın ''gizli tanığın kimliğini açıkladığı'' iddiasıyla yargılandığı davanın, yasama dokunulmazlığı nedeniyle durdurulması kamuoyunda tepki topladı.

''Gizli Tanık Kıskaç'', gerçek kimliğini tüm kamuoyunun bilgi edinmesini sağlayacak şekilde yazdığı gerekçesiyle Mustafa Balbay hakkında açtığı davanın durdurulmasını eleştirerek, “Davayı durduran mahkeme, Meclis’in çıkarmış olduğu Tanık Koruma Kanunu’nu görmezden gelmiş ve Anayasa’nın eşitlik ilkesi çiğnemiştir. Türkiye’de gizli tanıklık mahkeme tarafından lağv edilmiştir. Gizli tanıklar, Ergenekon sanıklarını ve eylemlerini deşifre etmiştir. Mustafa Balbay, suç olmasına rağmen ismimi açıklamıştır. Mustafa Balbay, diğer gizli tanıkların da isimlerini açıklayabilir. Davanın durdurulması, Mustafa Balbay’a bu hakkı vermiştir. Gizli tanıklar nasıl korunacak? Bu tür milletvekili olmuş kişiler dokunulmazlık zırhına bürünerek daha ne kadar suç işleyeceklerdir. Balbay, söz konusu kararla gizli tanıklarının tamamını açıklayabilir. Bu da Ergenekon davasının çöküşüdür” dedi.

İkinci ''Ergenekon Terör Örgütü'' davasının tutuklu sanıkları arasında bulunan CHP İzmir Milletvekili Mustafa Balbay'ın ''gizli tanığın kimliğini açıkladığı'' iddiasıyla yargılandığı davanın, yasama dokunulmazlığı nedeniyle durdurulması kamuoyunda tepki topladı.

TANIK KORUMA KANUNU GÖRMEZDEN GELİNDİ, GİZLİ TANIKLIK LAĞV EDİLDİ

Ergenekon Terör Örgütü’nün birçok eylemini delilleriyle ortaya koyan ''Gizli Tanık Kıskaç'',

Mustafa Balbay’a açtığı davanın durdurulmasına tepki gösterdi ve “Davayı durduran İstanbul 25. Asliye Ceza Mahkemesi, Meclis’in çıkarmış olduğu Tanık Koruma Kanunu’nu görmezden gelmiş ve Anayasa’nın eşitlik ilkesi çiğnenmiştir. Türkiye’de gizli tanıklık mahkeme tarafından lağv edilmiştir. Gizli tanıkların ifadeleriyle Ergenekon sanıkları ve eylemleri deşifre edilmiştir. Mustafa Balbay, suç olmasına rağmen ismimi açıklamıştır. Mustafa Balbay, diğer gizli tanıkların da isimlerini açıklayabilir. Davanın durdurulması Mustafa Balbay’a bu hakkı vermiştir. Gizli tanıklar nasıl korunacak? Balbay, söz konusu kararla gizli tanıklarının tamamını açıklayabilir. Bu da Ergenekon davasının çöküşüdür” dedi.

Mustafa Balbay'ın ''Silivri Toplama Kampı-Zulümhane'' isimli kitabında ''Gizli Tanık Kıskaç''ın gerçek kimliğini tüm kamuoyunun bilgi edinmesini sağlayacak şekilde yazdığı gerekçesiyle ''göreve ilişkin sırrın açıklanması'' suçundan 1 ile 4 yıl arasında hapis cezasına çarptırılması isteniyordu.

“DEVLET İSTİHBARAT BİRİMLERİNDE ÇALIŞTIM”

Gazetemize konuşan ''Gizli Tanık Kıskaç'',  çetelere, yolsuzluğa ve teröre karşı yıllarca devlet istihbarat birimlerinde istihbarat elemanı olarak görev yaptığını, katıldığı operasyonlarda üstün başarılardan dolayı vatan övünç madalyası ve üstün cesaret ve feragat belgeleri aldığını hatırlattı.

Devlet istihbarat birimleri içerisinde görev yaptığım süre içerisinde hiçbir çıkar gözetmeksizin devletin yanında olduğunu hatırlatan ''Gizli Tanık Kıskaç'', “Bir Alevi olarak, Gazi olayları, Sivas olaylarını, Maraş olaylarını gerçekleştiren Ergenekon Silahlı Terör Örgütü’nü deşifre ettim” dedi.

“MİLLETVEKİLİ OLMUŞ KİŞİLER DOKUNULMAZLIK ZIRHINA BÜRÜNEREK DAHA NE KADAR SUÇ İŞLEYECEKLER?”

''Gizli Tanık Kıskaç'', İstanbul 25. Asliye Ceza Mahkemesi’nin, ‘Mustafa Balbay yargılanamaz’ kararını esefle kınadığını belirterek, “Meclis’in çıkarmış olduğu Tanık Koruma Kanunu, mahkeme tarafından dikkate alınmamıştır ve Anayasa’nın eşitlik ilkesini çiğnemiştir. Bu tür milletvekili olmuş kişiler dokunulmazlık zırhına bürünerek daha ne kadar suç işleyeceklerdir? Ergenekon Terör Örgütü’nden bunun hesabını soracağım ve Gizli tanık yapacak kişileri şimdiden uyarıyorum: Türkiye’de gizli tanıklık müessesi mahkeme tarafından lağv edilmiştir. Gizli tanıklık maalesef kamuoyunda suç olarak görülmektedir. Halbuki bizim gibi gizli tanık olmak, hiçbir çıkar gözetmeden devletin yanında yer almak onur, gurur, namus ve şereftir. Tam bağımsız Türkiye olabilmek için öncelikle Ergenekon Silahlı Terör Örgütü’den hesap sorulmalıdır. Mahkeme; Ergenekon Terör Örgütü üyesi gerekçesiyle yargılanan sanıkları devlete hizmet etmişlerden daha iyi koruyor” diye konuştu.

''Gizli Tanık Kıskaç'',  Mustafa Balbay’a açtığı davanın durdurulmasını AİHM’e taşıyacağını sözlerine ekledi.

GİZLİ TANIKLARI DEŞİFRE EDEN HAKKINDA 4 YIL HAPİS İSTENİYOR

Şişli 2. Asliye Ceza Mahkemesi; “Silivri Toplama Kampı Zulümhane” adlı kitabının, 100. sayfasında Eski Jandarma İstihbaratçısı Gizli Tanık Kıskaç’ın ismini açıkça yazan Mustafa Balbay hakkında dava açmıştı. Gizli Tanık Kıskaç’ın şikayeti üzerine 14 Mart 2011 tarihinde açılan davada, Mustafa Balbay’ın, “Göreve İlişkin Sırrın Açıklanması” hükmünü ihlal ettiğine dikkat çekiliyor.

Gizli tanıkların isimlerinin açıklanması Tanık Koruma Kanunu’na göre suç… Gizliliği ihlal edenler hakkında 4 yıla kadar hapis cezası isteniyor.

Tanık Koruma Kanunu’nun 20. maddesinde; “Bu Kanunun uygulanması nedeniyle öğrendikleri bilgi ve belgeleri açıklayan, yayınlayan veya her ne şekilde olursa olsun başkalarının bu bilgi ve belgeleri edinmesini ya da erişimini kolaylaştıranlar fiil başka bir suç oluştursa bile ayrıca, Türk Ceza Kanunu’nun 258. maddesi hükmüne göre cezalandırılır” deniliyor.

Türk Ceza Kanunu’nun 258. maddesinde; “Görevi nedeniyle kendisine verilen veya aynı nedenle bilgi edindiği ve gizli kalması gereken belgeleri, kararları ve emirleri ve diğer tebligatı açıklayan veya yayınlayan veya ne suretle olursa olsun başkalarının bilgi edinmesini kolaylaştıran kamu görevlisine, bir yıldan dört yıla kadar hapis cezası verilir” deniliyor.

DANIŞTAY SALDIRISININ 2 TANIĞI KAYIP

Bu arada; Ergenekon davasına bakan mahkeme, Danıştay saldırısından 2 gün önce emekli Yüzbaşı Muzaffer Tekin ve Alparslan Arslan’ın Semih Tufan Gülaltay’ın şirketinde toplantı yaptıklarına şahit olan Muzaffer Gökçimen’e 28 Ocak 2011 tarihinden bugüne ulaşamıyor. Muzaffer Gökçimen'in eşi Esra Feride Gökçimen ise, davada tanıklık yapmış ve söz konusu toplantıyı doğrulamıştı. Kritik ifadeler vermesi ve tehditler alması üzerine Esra Gökçimen mahkeme tarafından tanık koruma programına alındı. Mahkeme, Danıştay saldırısı sonrası gözaltına alınan ancak serbest bırakılan Sinan Berberoğlu’na da ulaşamıyor. Muzaffer Gökçimen’in susturulmak istendiği, Sinan Berberoğlu’nun ise sanıklarla bağlantıları deşifre olduğu gerekçesiyle kaçtığı iddia ediliyor.

KENAN KIRAN / YENİ AKİT

HABERE YORUM KAT