1. HABERLER

  2. HABER

  3. 'Git-Gel Müdür' Yolsuzluktan Tutuklandı
Git-Gel Müdür Yolsuzluktan Tutuklandı

'Git-Gel Müdür' Yolsuzluktan Tutuklandı

10 kez görevden alınıp mahkeme kararıyla geri dönen Milli Eğitim Müdürü Fevzi Budak, kamu kurumu aleyhine sahte belgeler düzenleyerek, 'nitelikli dolandırıcılık' suçundan dün akşam cezaevine gönderildi.

03 Eylül 2010 Cuma 08:01A+A-

Erzurum İl Milli Eğitim Müdürü Fevzi Budak "Yolsuzluk Operasyonu" kapsamında gözaltına alındı. Savcılıktaki sorgusunun ardından nöbetçi mahkemeye sevk edilen Budak, kamu kurumu aleyhine sahte belgeler düzenleyerek, 'nitelikli dolandırıcılık' suçundan tutuklandı.

Beş yılda 10 kez görevden alınan ve her defasında mahkeme kararıyla görevine dönen Budak'ın adı 'Git-gel müdür'e çıktı.

Fevzi Budak hakkında Milli Eğitim Bakanlığı ve Erzurum Valiliği tarafından bugüne kadar 80'e yakın soruşturma açıldı. Budak ise bakanlık aleyhine 21 ayrı dava açtı. Son olarak geçtiğimiz aylarda Budak'ın, 'kendisi hakkında karar veren idare hakimine, öğretmenevinin imkanlarını peşkeş çektiği' iddia edilmişti. Erzurum Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele (KOM) Şube Müdürlüğü ekipleri tarafından yapılan 8 aylık takip sonucu, sahte belge düzenleyerek kamu kurumunun dolandırıldığı iddiasıyla dün operasyon düzenlendi. Fevzi Budak, kamu kurumu aleyhine sahte belgeler düzenleyerek, 'nitelikli dolandırıcılık' suçundan, makamında gözaltına alındı. Emniyetteki sorgusunun ardından Cumhuriyet Savcısı Osman Şanal'a ifade veren Budak, tutuklama talebiyle mahkemeye sevk edildi. Budak, 'nitelikli dolandırıcılık'tan tutuklandı. Erzurum'da, bir süre önce de İl Milli Eğitim Müdürlüğü ile İl Özel İdare Genel Sekreterliği'nde, sahte belge düzenleyerek kamu kurumunu 1 milyon 800 bin TL dolandırdıkları iddiasıyla gözaltına alınan 5 kişiden, İl Milli Eğitim Müdürlüğü çalışanları N.K. ve A.U., çıkarıldıkları nöbetçi mahkeme tarafından tutuklanmış, İl Özel İdaresi Genel Sekreterliği'nde görevli Ö.D., T.Y. ve M.K. ise tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakılmıştı.

10 kez görevden alındı, 11 kez geri döndü

Erzurum Milli Eğitim Müdürü Fevzi Budak, 2003-2008 arasında toplam 10 kez görevinden alındı. Ancak Budak her defasında açtığı davaları kazanıp mahkeme kararıyla görevine döndü. Bu nedenle Budak, 'Git-gel müdür' olarak anıldı. Son olarak 8 Mart 2008'de görevden alınarak İstanbul Sultanbeyli Endüstri Meslek Lisesi'ne edebiyat öğretmeni olarak atanan Budak, açtığı davayı yine kazandı ve 11. kez görevine döndü. Eski Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik'in, "Her seferinde mahkeme kararıyla dönüyor. Vali bile 'Kurtarın bizi' diyor. Neredeyse 20 yıldır orada." diye serzenişte bulunduğu Budak, son olarak 'kendisi hakkında karar veren idare hakimine, öğretmenevinin imkânlarını peşkeş çektiği' iddiasıyla gündeme gelmişti. Fevzi Budak hakkında MEB ve valilik 80'e yakın soruşturma açtı. Budak'ın bu 'git-gel'lerden önemli miktarda harcırah aldığı belirtildi. Budak, 1999'da ANAP'tan milletvekili adayı oldu, seçilemedi. 2002'de AK Parti'den aday adayı oldu ancak reddedildi.

ZAMAN

HABERE YORUM KAT