1. HABERLER

  2. HABER

  3. EKONOMİ

  4. Gıda Komitesi fahiş fiyatların peşinde 
Gıda Komitesi fahiş fiyatların peşinde 

Gıda Komitesi fahiş fiyatların peşinde 

Kenan Alpay, “fahiş fiyatlar” meselesine karşı alınacak tedbirleri köşe yazısına taşımış.

29 Ocak 2021 Cuma 13:53A+A-

Kenan Alpay,  artan pahalılığın toplumsal yansımalarını inceliyor. Fiyatlandırma konusunda yapılan müdahalelerin olumlu-olumsuz nasıl bir karşılığını olduğu hakkında önemli sorular soruyor.

Gıda Komitesi Fahiş Fiyatların Peşinde 

Evdeki hesap ile çarşıdaki hesap arasındaki uyumsuzluk gibi TÜİK’in enflasyon hesabıyla çarşıda pazarda yaşanan hayat pahalılığı arasında da epeyce bir uyumsuzluk var. TÜİK rakamlarına bakarak teselli olmak istesek de son birkaç yıldır giderek artan bir biçimde çarşı pazarda karşılaştığımız sıkıntılı manzara buna mani oluyor. Evet, bazı önemli sorunlar var ve bu sorunların yükseliş trendinde olduğuna dair hem çok sayıda gösterge var hem de kamuoyunda negatife doğru evrilen ruh hali maalesef daha bir belirginleşiyor.

Birkaç gündür “fahiş fiyatlar” meselesine karşı alınacak tedbirleri kararlaştırmak üzere Hazine ve Maliye Bakanı Lütfü Elvan’ın başkanlığında Gıda Komitesi’nin toplanacağına ilişkin haberler geçiyor. Gıda Komitesi’nde Lütfü Elvan’ın yanı sıra Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli ile Merkez Bankası Başkanı Naci Ağbal ve Strateji ve Bütçe Başkanı İbrahim Şenel’in de olduğunu öğrendik bu vesileyle. İlk hedef fiyat denetimleri yapmak ve fiyatlarla oynayarak fırsatçılık yapan üretici ve marketlere ağır cezalar keserek toplumun korunması şeklinde ifade ediliyor. Zaten bu maksatla 22.000’den fazla ürün denetlenmiş ve stokçuluk veya fahiş fiyat artışı yapanlara yönelik Ticaret Bakanlığı tarafından yaptırımlar da uygulanmış.

Yazının devamı