1. HABERLER

  2. HABER

  3. Gerçeker'den Jet Beraatlara Kaçamak Cevap
Gerçekerden Jet Beraatlara Kaçamak Cevap

Gerçeker'den Jet Beraatlara Kaçamak Cevap

Yargıtay Başkanı Hasan Gerçeker, tutukluluk sürelerini düzenleyen CMK’nın 102. maddesinde yapılan değişiklik ile yaşanan tahliyeler sonrasındaki tartışmalarla ilgili hakimleri savundu.

08 Ocak 2011 Cumartesi 10:59A+A-

Yargıtay Başkanı Hasan Gerçeker, tutukluluk sürelerini düzenleyen CMK'nın 102. maddesinde yapılan değişiklik ile yaşanan tahliyeler sonrasındaki tartışmalarla ilgili hakimleri savundu. Konuyla ilgili basın toplantısı düzenleyen Gerçeker, maksadının kimseye cevap vermek olmadığını ifade ederek şöyle konuştu: "Öncelikle bu sorun ortaya çıktığında arkadaşlarımın hepsinden bilgi aldım. Bizi en çok üzen nokta, bütün arkadaşlarımızın fedakarca çalıştıklarını gördüğüm için haksız eleştiriler nedeniyle çok büyük üzüntü duyuyorum. Ama ortada bir sakatlık var. Adalet hizmeti sağlıklı yürümüyor. Önemli olan mazeret üretmek değil çözüm bulmaktır.' Sen haklısın, ben haklıyım' demekle sorunlara çare bulunmuyor. 2005 yılında da 2010 yılında da daire sayımız aynı ama iş yükümüz arttı."

 

"BÖLGE ADLİYE MAHKEMELERİ AÇILSIN DAİRE SAYISI ARTMASIN"

 

Bölge Adliye Mahkemeleri'nin bir an önce faaliyete geçmesi gerektiğini söyleyen Gerçeker, "2007 yılında devreye sokulacaktı, 2010 yılına ertelendi. Ama faaliyete geçmedi. 2011 yılında Bölge Adliye Mahkemeleri faaliyete geçmeliydi ama yine mümkün olmadı. Bir an önce artık yürürlüğe sokulmalı. Türkiye hâkim sayısı bakımından Avrupa'nın en geri ülkesi" dedi. Adalet Bakanı Sadullah Ergin'in Bölge Adliye Mahkemelerinin faaliyete geçirileceği yönündeki sözlerine işaret eden Gerçeker, Eğer öyle olursa daire sayılarının artırılmasının bir anlamı yok. Yargıtay'a gelen dosya sayısı azalırsa biz de bir içtihat mahkemesi gibi çalışabileceğiz. Bölge İdare Mahkemelerinin bir an evvel faaliyete başlaması gerekiyor" dedi.

 

"BUNLARI BAŞKA DOSYALARLA KIYASLAMAK DOĞRU DEĞİL"

 

Gazetecilerin sorularını da cevaplayan Gerçeker, Yargıtay'ın, İlhan Cihaner, Osman Kaçmaz, Ömer Faruk Eminağaoğlu ve Mehmet Haberal'ın dosyalarını kısa sürede karara bağlamasına karşın tahliye dosyalarını bağlamaması yönündeki eleştirilerle ilgili bir soruya şöyle cevap verdi: "Burada gecikme söz konusu değildir. Buradaki durum fiili imkânsızlıktır. Yargıtay daireleri sağlıklı çalışamıyor. Öne almama, öncelik vermeme gibi bir durum söz konusu değil. Bütün arkadaşlarımız dosyalar geldiğinde gerekli işlemleri yapmışlar. Duruşma gününü vermişler, tebligat vermişler, her dosyanın inceleme prosedürü vardır. 10 yıldan fazla ceza talep edilen davalarda incelemeli olarak duruşmayı yapmak zorundasınız. Taraflara tebligat çıkarmak durumundasınız, bu da birkaç gün alıyor. Somut olarak gündemde olduğu için bu dosyayla ilgili olarak bilgi vermek istiyorum. Başsavcılığa eylül ayında gelmiş, 1 ayda tebligatlar hazırlanmış, 85 klasörlük dosyayı daireye göndermişler. 26 Ekim'de daireye gelmiş. Dosyanın kapağını açıp inceleyemezsiniz dava mahalline gidip incelemek lâzım. Bunları başka dosyalarla kıyaslamak doğru değil. Burada ortaya çıkmış somut gecikme durumu yok. Bu durum niye çıkmış; yasal prosedürü karar vermeniz mümkün değil."

 

"50 BİN DOSYANIN ZARFI AÇILMADI"

 

Yargıtay'a gelen dosya sayısının 5 yılda 750 binden 1 milyon 800 bine yükseldiğini açıklayan Gerçeker, "Şu anda acil olduğu için daireler tutuklu dosyalarının değerlendirmelerine devam ediyorlar. İstinaf mahkemeleri açılabilir ama yeterli personel yoksa sıkıntılar yine devam eder. Tutuklu dosyalar hiçbir zaman beklemiyor. Başsavcılıkta bekleyen tutuklu dosya sayısı bin 200. 50 bin dosyanın zarfı açılmamış durumda başsavcılıkta. Devlet arşivinden yer tahsis ettik oraya gönderiyoruz dosyaları" dedi. Bölge adliye mahkemelerinin faaliyete girmesi durumunda mevcut dosya birikiminin birkaç senede eritilebileceğini ve söyleyen Gerçeker, "Dünyanın hiçbir yerinde 120'den fazla üyesi olan bir yüksek mahkeme görmedim. Biz yüksek mahkeme değiliz maalesef. Temyiz mahkemesi gibi çalışıyoruz. Biz önerilerimizi ortaya koyuyoruz" dedi.

HABERE YORUM KAT