1. HABERLER

  2. HABER

  3. Generaller İçin Son Yirmi Dört Saat
Generaller İçin Son Yirmi Dört Saat

Generaller İçin Son Yirmi Dört Saat

Balyoz Davası kapsamında haklarında yakalama emri çıkarılan 25’i general 102 sanık için savcılar pazartesi günü harekete geçecek. Muvazzaf subayların işlemlerini asker, diğerlerini polis yürütecek.

25 Temmuz 2010 Pazar 20:02A+A-

1-4 Ağustos tarihlerinde yapılacak Yüksek Askeri Şûra yaklaşırken terfilere yönelik spekülasyonlar da artıyor. Erzincan'daki Ergenekon iddianamesinin bir numaralı sanığı 3. Ordu Komutanı Saldıray Berk'in Kara Kuvvetleri Eğitim ve Doktrin Komutanlığı'na getirileceği iddia ediliyor. Berk'in daha önce de Jandarma Genel Komutanlığı'na getirileceği öne sürülmüştü. Ancak hükümetin buna soğuk bakması nedeniyle bu ihtimalin düşük olduğu belirtiliyor. Çünkü Jandarma Genel Komutanlığı üçlü kararname ile atanıyor. Hükümetin onay vermemesi halinde Berk, Jandarma Genel Komutanlığı'na atanamıyor.

Bununla birlikte Orgeneral Saldıray Berk'in ismi bu yıl ki terfi listesinde yer almıyor. Silahlı Kuvvetler Personel Kanunu'nun 65. maddesine göre de haklarında dava açılan subaylar terfi alamıyor.

İfadeye hiç gitmedi

İstanbul'daki Islak imza davasıyla birleştirilen Erzincan'daki Ergenekon iddianamesinde bir numaralı sanık olarak yer alan Orgeneral Berk, savcılar ve mahkemenin davetine karşın hiç ifade vermeye gitmedi. Berk, ilk duruşması yapılan Erzurum'daki duruşmaya da katılmamıştı.

İddianamede Berk için şöyle denmişti: "... Saldıray Berk'in 3. Ordu Komutanı olarak elindeki tüm yetkilileri mensubu bulunduğu terör örgütünün illegal amaçları doğrultusunda kullanmaktan çekinmemesi, bilakis bu konuda diğer şüphelilerin mevki olarak diğer şüphelilerin üzerinde bulunması durumunu da kullanarak onlar üzerinde etkinlik sağlaması..." (TARAF)

HABERE YORUM KAT