1. HABERLER

  2. HABER

  3. Genelkurmay’dan CHP'ye ‘Kâğıt Kaplan’ Cevabı
Genelkurmay’dan CHPye ‘Kâğıt Kaplan’ Cevabı

Genelkurmay’dan CHP'ye ‘Kâğıt Kaplan’ Cevabı

TSK'dan yapılan açıklamada, CHP'li Suheyl Batum'un “kâğıt kaplan” nitelemesine gösterildi ve TSK'nın günlük siyasetin içine çekilmek istendiği belirtildi.

07 Şubat 2011 Pazartesi 12:30A+A-

"Üzerimizden Siyaset Yapmayın!"

Genelkurmay Başkanlığı'ndan yapılan açıklamada, "Günlük siyasetin içine çekilmek istenmemiz üzücü. Siyasiler asker üzerinden siyaset yapmamalı." denildi ve "Her vesileyle Türk Silahlı Kuvvetlerinin siyaset dışında kalması gerektiğini savunan siyasilerin, Türk Silahlı Kuvvetlerini günlük siyasi tartışmaların içerisine çekme gayretleri üzüntüyle izlenmektedir." ifadeleri kullanıldı.

Genelkurmay açıklamasında şöyle denildi:

"6 Şubat 2011 tarihli bazı basın yayın organlarında, iki büyük siyasi partiye mensup ve yönetici konumundaki bir kısım siyasilerin Türk Silahlı Kuvvetleri hakkında bazı değerlendirmeleri yer almıştır. Her vesileyle Türk Silahlı Kuvvetlerinin siyaset dışında kalması gerektiğini savunan bu siyasilerin, Türk Silahlı Kuvvetlerini günlük siyasi tartışmaların içerisine çekme gayretleri üzüntüyle izlenmektedir. Çevremizde sonu belli olmayan istikrarsızlıkların yoğunlaştığı bir dönemde, sadece güvenlik alanındaki görevlerini en iyi şekilde yerine getirme gayreti içinde olan Türk Silahlı Kuvvetlerinin siyasi tartışmalara konu edilmesi, ne ülkemize ne de herhangi bir siyasi görüşe fayda sağlayacaktır. Kendi görüşleri doğrultusunda kamuoyu oluşturmak isteyen siyasilerin, Türk Silahlı Kuvvetleriyle ilgili söylemlerinde daha özenli olmaları ve asker üzerinden siyaset yapmamaları beklenmektedir."

Süheyl Batum: "Türk askeri kağıttan kaplanmış"

CHP Genel Başkan Yardımcısı Süheyl Batum, Atatürkçü Düşünce Derneği (ADD) Zonguldak Şubesini ziyareti sırasında TSK'yı kağıttan kaplan olarak nitelemişti. Batum, ciddi bir mücadelenin içerisinde olduklarını, herkesin birbirine destek vermesi gerektiği belirterek, "Koca bir askeri yıktılar, meğer kağıttan kaplanmış, biz bunu asker zannedermişiz, meğer ABD içini oymuş. O koca ağacı hop diye yıktılar. Ancak CHP'yi yıkamadılar" diye konuşmuştu.

HABERE YORUM KAT