1. HABERLER

  2. HABER

  3. Genelkurmay Raporu: Org. Berk Pîr u Pak
Genelkurmay Raporu: Org. Berk Pîr u Pak

Genelkurmay Raporu: Org. Berk Pîr u Pak

Genelkurmay Başkanlığı, “Ergenekon”a bağlı olarak faaliyet gösterdiği öne sürülen eski 3. Ordu Komutanı Orgeneral Saldıray Berk ile ilgili raporunu tamamladı. Raporda, ''İddialar hiçbir belgeye dayanmayan kişisel ve farazi değerlendirmedir'' denildi.

23 Ağustos 2010 Pazartesi 16:11A+A-

Eklerle birlikte 500 sayfalık raporda bütün deliller ve gerçekler rağmen yalan, yanlış ve maksatlı gibi ifadelerle yok sayıldı ve Ergenekon soruşturmasının bir numaralısı Org. Berk temize çıkarıldı. İşte gerçekleri ortaya koyan iddialar böyle yok sayıldı:

Raporun konusu, dönemin Üçüncü Ordu Komutanı Orgeneral Saldıray Berk'in Erzurum ve Erzincan'da "Ergenekon" terör örgütene bağlı olarak faaliyet gösterdiği iddiası. Orgeneral Berk, bu iddia nedeniyle Erzurum Özel Yetkili Savcılığı'nın hazırladığı iddianamade bir numaralı sanık konumunda bulunuyor.

CEYLANOĞLU'NUN İMZASI VAR
Genelkurmay Başkanlığı, iddiaları araştırmak üzere özel bir soruşturma heyeti oluşturdu. Heyetin başına Kara Kuvvetleri Komutanlığı'na atanan Orgeneral Erdal Ceylanoğlu getirildi.

Heyet, Orgeneral Saldıray Berk' le birlikte 10 general, 16 subay, 2 astsubay ve bir uzman erbaşın ifadesine başvurdu. Yüzlerce belgeyi inceledi.

'SEMİNERDE SADECE PKK KONUŞULDU'
Raporda, araştırılan ilk konu Saldıray Berk'in "seminer" adı altında darbe toplantıları yaptığı, "İrtica ile Mücadele Eylem Planı" belgesinde imzası bulunduğu iddia edilen Albay Dursun Çiçek' in de bu toplantılarda katıldığı iddiasıydı.

Rapor, 3. Ordu'da Kara Kuvvetleri planmasına uygun olarak seminer düzenlendiğini, ancak konusunun PKK ile mücadele olduğunu vurguluyor.
Seminere katılan 17 askeri personelin de seminerde PKK dışında hiçbir konunun konuşulmadığı bilgisini verdiği kaydediliyor.

'ÇİÇEK ERZİNCAN'A GELMEDİ'
Albay Dursun Çiçek'in ise seminere katılmadığı gibi kesinlikle Erzincan'a gelmediği vurgulanıyor.

KONVOY GEÇİŞİ
Heyet, Saldıray Berk'in Erzurum'daki savcılara gözdağı vermek amacıyla şehir merkezinde askeri konvoy geçişi planladığı iddiasını da araştırdı.

Söz konusu konvoyun, kış tatbikatı çerçevesinde planlı bir faaliyet olduğunu dikkat çekilen raporda, "Konvoyun savcıya gözdağı olarak yansıtılması, bir kısım medya tarafından kurgulanan gündem yaratma amaçlı maksatlı bir çarpıtmadır" deniliyor.

'YASADIŞI İŞ YOK'
Raporun sonuç bölümünde ise savcının Saldıray Berk hakkında öne sürdüğü iddialarla ilgili hiçbir bilgi, belge, hazırlık ve uygulamaya rastlanılmadığına dikkat çekiliyor.

Raporda, "Orgeneral Berk' in silahlı terör örgütüne bağlı faliyet gösterdiği iddiası belgeye dayanmayan kişisel ve farazi değerlendirmelerdir. Yasal mevzuata aykırı hiçbir iş ve işleme rastlanılmamıştır" ifadesine yer veriliyor.

HABERE YORUM KAT