1. HABERLER

  2. HABER

  3. Genelkurmay Mahsus Sızdırdı
Genelkurmay Mahsus Sızdırdı

Genelkurmay Mahsus Sızdırdı

Denizkurdu ve Efes-2011 tatbikatlarını, Balyoz zanlısı muvazzafların ifadeye çağrılmasını protesto için iptal eden Genelkurmay, bunu özel olarak sızdırdı.

30 Mayıs 2011 Pazartesi 00:03A+A-

Genelkurmay Başkanlığı'nın geçen hafta salı günü dev bütçeli Denizkurdu-2011 ve Efes-2011 adlı tatbikatlarını hiçbir gerekçe göstermeden iptal etmesinin nedenini bir sekreter aracılığıyla basına sızdırması skandal niteliği taşıyor.

Genelkurmay'ın tatbikatları iptal gerekçesini açıklamamış olmasının gerekçesi üzerine ilk ama tatmin edici olmayan bilgi, ertesi gün Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül'den gelmişti. Gönül, tatbikatların iptalinin, "askerin iç değerlendirmesi sonucu askeri ve teknik nedenlerle iptal edildiğini" ifade etmişti. Birkaç günlük suskunluktan sonra Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, iptal gerekçesiyle ilgili olarak, "TSK ne diyorsa ona bakın" demekle yetinmişti. Genelkurmay'ın tatbikatı bir gerekçe belirtmeden iptal etmesinin ardından gerek Köşk gerekse Başbakanlık'ta Genelkurmay Başkanı Orgeneral Işık Koşaner ile yoğun bir olağandışı görüşme trafiği yaşandı. Belli ki Erdoğan ve Cumhurbaşkanı Gül de tatbikatların iptal gerekçelerinden haberdar değillerdi. Başbakan Yardımcısı Cemil Çiçek, tatbikatın iptal gerekçesine ilişkin açıklamayı "Genelkurmay yapsın, ben yapmam, merakınızı oraya yönlendirin" demekle yetindi.

Ankara'da 26 mayıs akşamı düzenlenen 'Azerbaycan Milli Günü'ne katılan Genelkurmay Başkanlığı İletişim Daire Başkanı Tuğgeneral Tayyar Süngü de tatbikatların askeri gerekçelerle iptal edildiğini söyledi. Salı gününden 26 mayıs perşembe günü akşam saatlerine kadar gazeteciler, çok önceden planlanan ve önemli miktarlarda bütçelerin ayrıldığı Ege ve Akdeniz'de devam eden tatibikatların tam ortasında iptal gerekçesini öğrenmeye çalıştılar. Medyanın bu arayışı, 26 mayıs akşamı Tuğgeneral Süngü'nün sekretaryasından bir sekreterin, basına, "tatbikatta görevli bazı komutanların Balyoz soruşturmasında ifadeye çağrılması nedeniyle tatbikatların iptal edildiğini" fısıldamasıyla bir ölçüde sonlandı. Süngü, 'Azeri Milli Günü'nde tatbikatın iptal gerekçesinin askeri olduğunu söylerken kısa süre öncesinde sekreterinin iptal gerekçesini bazı gazetecilere fısıldamış olması garip bir durumu ortaya çıkardı. Oysaki, bırakın sekreterin böylesine önemli bir konu olan tatbikatın iptal gerekçesini basına sızdırması adını bile söylemekten imtina ettiği bir kurumdan bahsediyoruz. Geldiğimiz noktada kamuoyu, tatbikatların iç politik mülahazalarla yani bazı komutanların darbe planı iddiaları çerçevesinde ifadeye çağrılmış olmasına TSK'nın tepkisini göstermek üzere iptal edildiğini resmen bilmiyor. Ama basına, "Genelkurmay kaynaklarından edinilen bilgilere göre, tatbikatın, bazı komutanların ifadeye çağrılmasına tepki olarak iptal edildiği öğrenildi" şeklindeki haberler 27 mayısta yansıdı.

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, tam seçim arifesinde, hükümetin tatbikatların iptal gerekçesini kamuoyuna açıklamaması ve insiyatifi TSK'ya bırakmasını seçim malzemesi olarak kullandı. Kılıçdaroğlu, dün gazetelere yansıyan demecinde, Erdoğan'ın açıklamasını kastederek, "Genelkurmay'a sorun denir mi. Demekki ülkeyi yönetemiyor" dedi. CHP'nin askeri vesayetin sonlandırılması yolundaki söylemlerine rağmen bu anti demokratik sisteme karşı demokratik mücadelede gerçekte güçlü bir iradeye sahip olmadığı belli. Ancak, Başbakan Erdoğan'ın, dün bazı gazetelere yansıyan açıklamalarında, "TSK konuşmuyor, görevini yapıyor. Türkiye'de sivil demokrasinin gücü artmıştır. Ama bazı medya organları askeri tahrik ediyor" yolundaki sözleri, TSK'nın, iç siyasete müdahil olma açısından yine bildiğini okuduğunu gösterdiği bir döneme rastlaması açısından çelişkili.

TARAF

HABERE YORUM KAT