1. HABERLER

  2. HABER

  3. Genelkurmay Karargahı’nda Suriye Krizi
Genelkurmay Karargahı’nda Suriye Krizi

Genelkurmay Karargahı’nda Suriye Krizi

Türkiye-Suriye Askeri İşbirliği toplantısı öncesi Genelkurmay 2. Başkanı Aslan Güner’in Şam ile anlaşmanın İsrail’i rahatsız edeceğini öne süren bir rapor hazırlattığı öğrenildi.

09 Kasım 2010 Salı 10:55A+A-

Türkiye ve Suriye'den 10'ar bakanın katıldığı toplantıda alınan ve İsrail'i son derece rahatsız eden Askeri İşbirliği Kararları,Genelkurmay Karargahı'nda kriz çıkardı. Türk ve Suriyeli üst düzey askeri yetkililer arasında 21-25 Kasım'da yapılması planlanan toplantı öncesi Genelkurmay 2. Başkanı Aslan Güner'in bu zirveyi önlemek için Dışilişkiler ve Uluslararası Güvenlik İşleri Daire Başkanı Tümgeneral Bertan Noygaroğlu'na hazırlattığı bir raporu ve Genelkurmay'a sunduğu öğrenildi. Raporda; İsrail'in Suriye'yle yapılacak toplantıdan rahatsız olacağı belirtilerek siyasi konjonktürün bu toplantı için müsait olmadığı iddiasının yer aldığı bildirildi.

Ekim ayında Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül ve İçişleri Bakanı Beşir Atalay'ın Suriyeli mevkidaşları ile yaptıkları toplantılarda, güvenlik alanında işbirliğinin derinleştirilmesine karar verildi. Atalay, Şam hükümetiyle Güvenlik İşbirliği Anlaşması imzalanacağını açıkladı. Gönül ise terörle mücadele-güvenlik, askeri eğitim- manevralar, lojistik, savunma sanayi alanlarında işbirliği için 3 komite kurulacağını açıkladı. Bakanların attığı imzaların ardından alk düzey görüşmeler başladı. Bu çerçevede 21-25 Kasım'da iki ülkenin üst düzey askeri yetkililerinin katılacağı bir toplantı yapılması kararlaştırıldı. Toplantının gündeminin "askeri diyalog" temalı olacağı belirtildi.

SURİYE İLE ANLAŞMA RAHATSIZ EDER

Star'ın edindiği bilgilere göre toplantı öncesi Genelkurmay'da derin fikir ayrılıkları içeren bir rapor yazıldığı ortaya çıktı. Aslan Güner'in, Tümgeneral Bertan Noygaroğlu'na konuyla ilgili bir rapor hazırlattığı öğrenildi. Raporda, İsrail'in Suriye'yle yapılacak toplantıdan rahatsız olacağı, İsrail'le sürdürülebilir iyi ilişkilerin devam ettirilmesi gerektiği üzerinde durulduğu öğrenildi. Rapor Güner tarafından Genelkurmay'a arzedilirken; siyasi konjonktürün bu toplantı için müsait olmadığı, yakın bir zamanda da böyle bir toplantının yapılmasının düşünülmemesi gerektiği tezinin işlendiği belirtildi. Aralık ayında,Türkiyeile Suriye arasında Başbakanlar düzeyinde yapılacak Yüksek Düzeyli Stratejik İşbirliği Konseyi Toplantısı öncesinde, Kasım'da yapılacak askeri toplantı kritik önem taşıyor. Arslan Güner'in raporunun aksine Milli Savunma, İçişleri ve Dışişleri'nin toplantının yapılmasına son derece sıcak baktığı öğrenildi.

STAR

HABERE YORUM KAT