1. HABERLER

  2. HABER

  3. Genelkurmay “Gizli” Dedi; Savcı ‘Görevsizlik’ Verdi!
Genelkurmay “Gizli” Dedi; Savcı ‘Görevsizlik’ Verdi!

Genelkurmay “Gizli” Dedi; Savcı ‘Görevsizlik’ Verdi!

Genelkurmay Başkanlığı, fuhuş çetesi operasyonunda ele geçirilen belgelerin devletin güvenliğine ilişkin gizli belgeler olduğunu belirtti. Savcı ‘görevsizlik’ kararı verdi.

13 Ekim 2010 Çarşamba 17:16A+A-

Genelkurmay Başkanlığı, asker ve bürokratları şantaj amaçlı hedef aldığı belirtilen fuhuş çetesine yönelik operasyonda ele geçirilen belgelerin "devletin güvenliğine ilişkin gizli belgeler" olduğunu kabul eden bir yazıyı soruşturmayı yürüten özel yetkili savcılığa gönderdi.

TÜBİTAK'ın ele geçirilen belgelerin "gizli belge" niteliğinde olduğu tespitinden sonra bugün Doğan Haber Ajansı'nın geçtiği habere göre Genelkurmay da belgelerin gizli olduğunu belirtti.

Bunun üzerine soruşturma savcısı Fikret Seçen soruşturmanın "fuhuş" boyutuyla ilgili görevsizlik kararı verdi.

Dosyanın ele geçirilen gizli belgeler ile 'asker ve bürokratlara şantaj' boyutuyla araştırılacağı belirtildi.

23 Kişi Tutuklanmıştı

İstanbul Organize Suçlarla Mücadele polisince yapılan operasyonda aralarında askerlerin de bulunduğu 35 kişi gözaltına alınmış, bunlardan 23'ü tutuklanmıştı. Operasyon kapsamında evinde arama yapılan ve soruşturma safhasında emekli olan Albay İbrahim Sezer'in de aralarında olduğu bazı şüphelilerin evinde gizli belgeleri içeren şifreli CD'ler ve görüntüler ele geçirilmişti. Aramalarda ele geçirilen şifreli CD'ler emniyet tarafından çözüldü ve içinde devletin güvenliğine ilişkin gizli belgeler, askeri planlar ve Türkiye'de faaliyet gösteren muhalif örgütlere ilişkin kriptolu bilgilerin olduğu ortaya çıktı.

TÜBİTAK 'Belgeler Gizli Niteliğinde' Demişti

Soruşturma savcısı Fikret Seçen, ele geçirilen bu belgelerin, "gizli belgeler olup olmadığı'nın araştırılması için önce TÜBİTAK'tan rapor istemişti. TÜBİTAK, soruşturma kapsamında ele geçirilen belgelerin "devletin güvenliğine ilişkin gizli belgeler" olduğunu belirtmişti.

Savcı ayrıca söz konusu belgelerin gizli belgeler olup olmadığını Genelkurmay Başkanlığı'na da sordu. Eylül ayında Genelkurmay'a gönderilen yazıya cevap pazartesi günü İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'na ulaştı. Genelkurmay da emekli Albay İbrahim Sezer ve bazı şüphelilerde ele geçirilen belgelerin "devletin güvenliğine ilişkin gizli belgeler" olduğunu bildirdi.

'Mağdur' Askerlerin Hiçbiri Şikâyetçi Olmadı!

Öte yandan soruşturma kapsamında Savcı Seçen'in talimatı ile Merkez Komutanlığı'nda 180 askerin "mağdur" sıfatıyla ifade verdiği öğrenildi. İfadeleri alınan askerlerin hiçbirinin şikâyetçi olmadığı kaydedildi.

Fuhuş İddialarına Görevsizlik

Soruşturma savcısı Fikret Seçen, şantaj amaçlı kurulan fuhuş çetesinde 'devletin güvenliğine ilişkin gizli belgeler', şifreli CD'ler ele geçirilince, soruşturmanın seyrini değiştirdi. Savcı Seçen, soruşturmanın "fuhuş" boyutuyla ilgili görevsizlik kararı verdi. Soruşturmanın ele geçirilen gizli belgeler ile 'asker ve bürokratlara şantaj' boyutuyla yürütüleceği öğrenildi.

HABERE YORUM KAT

1 Yorum