1. HABERLER

  2. HABER

  3. Genelkurmay Albay Temizöz'ü Yalanladı
Genelkurmay Albay Temizözü Yalanladı

Genelkurmay Albay Temizöz'ü Yalanladı

Albay Cemal Temizöz, Ramazan Elçi'nin öldürüldüğü dönemde yurtdışı görevinde olduğunu söylemişti.

16 Eylül 2011 Cuma 16:11A+A-

Güneydoğu'da 1993 - 95 yıllara arasında işlenen faili meçhul cinayet ve kayıp olayları ile ilgili yeni bir gelişme yaşandı.

Şırnak Cizre'de faili meçhul cinayete kurban giden Ramazan Elçi konusundaki suçlamaları emekli albay Cemal Temizöz ısrarla 'ret' ederek, olayın işlendiği tarihte NATO görevi kapsamında yurt dışında olduğunu dile getirmişti. Mahkemenin Genelkurmay'a, Temizöz'ün cinayetin işlendiği Haziran 1994'te yurt dışında olup olmadığı sorusuna 2 yıl sonra cevap geldi. Genelkurmay, mahkemeye gönderdiği yazıda, Temizöz'ü yalanlayarak o dönemde yurt dışında olmadığını bildirdi.

Bölgede 1993-1995 yılları arasında işlenen 23 faili meçhul cinayetten sorumlu oldukları iddiasıyla Kayseri İl Jandarma eski Komutanı emekli Albay Cemal Temizöz'ün de aralarında bulunduğu 7 sanığın duruşmasına Diyarbakır 6'ncı Ağır Ceza Mahkemesi'nde devam edildi. Duruşmada tutuklu sanıklar Temizöz, Kamil Atak, Tamer Atak, Adem Yakin, Fırat Altun (Abdulhakim Güven) ve Hıdır Altuğ hazır bulundu. Davanın 30'uncu duruşmasında tanıkların dinlenmesine devam edildi.

Mahkeme Başkanı Menderes Yılmaz, duruşma öncesi yazdıkları müzekkerelere cevap geldiğini belirterek, bunları okuyup dosyaya koymak istediğini dile getirdi. Başkan Yılmaz, Genelkurmay Başkanlığı'na Temizöz'ün 1994 yılında NATO görevi kapsamında yurt dışında olup olmadığının sorulması için yazılan müzekkereye cevap verildiği ve Temizöz'ün yurtdışında olmadığının anlaşıldığını kaydetti. Mahkeme aynı soruyu daha önce Emniyet Genel Müdürlüğü'ne sormuş, gelen cevapta da Temizöz'ün yurt dışına çıkmadığı belirtilmişti. Ancak, Temizöz, NATO görevi kapsamında yurt dışına çıkanların kayıtsız çıktığını iddia ederek, bunun Genelkurmay'a sorulmasını istemişti.

Faili meçhul cinayetlerin aydınlatılmasında, bu bilginin ortaya çıkması önemli bir yer tutuyor. Ramazan Elçi olayı davanın en önemli cinayetleri arasında yer alıyor. Cizreli Ramazan Elçi, 1994'te Toros marka otomobille gelen silahlı kişilerce gözaltına alınmış, 3 gün sonra şakağından bir kurşunla vurulmuş olarak bulunmuştu. Hakkında kalp krizinden öldüğüne dair rapor düzenlenen Elçi'nin kardeşi Nurettin Elçi, ağabeyinin JİTEM'ciler tarafından öldürüldüğünü dile getirmişti. Duruşmada daha önce tanık olarak dinlenen Hamit Onat ise 1994 yılında Ramazan Elçi'nin bir binek Toros'a bindirilip götürüldüğünü gördüğünü söylemişti. Onat, "Toros bakkalın önünde durdu. İki kişi indi. Ramazan Elçi'yi alıp götürdüler. Gelen kişiler silahlıydı." ifadelerini kullanmıştı.

TEMİZÖZ'ÜN DEVRESİ TANIK OLARAK DİNLENDİ

Duruşmada Mehmet Selim Uykur, Emekli Albay Hüsamettin Durmuş, İbrahim Fındık ve Emniyet teşkilatından Muharrem Durmaz tanık olarak dinlendi. Emniyet Genel Müdürlüğü Teftiş Kurulu Başkanlığı'nda görev yapan ve 1993 yılında Cizre komiser olan Muharrem Durmaz, istihbarat biriminde olduğunu ve hiçbir jandarma görevlisiyle karşılaşmadığını öne sürdü.

Temizöz ile birlikte 1979 yılında Harp Okulu'nda mezun olan ve 1993 yılında Silopi İlçe Jandarma Komutanlığı görevini yapan Emekli Albay Hüsamettin Durmuş da tanık olarak ifade verdi. Tanıklardan Tahir Özdemir 1993 yılında Cizre İlçe Jandarma Komutanlığına götürülen 2 akrabalarının geri gelmemesi üzerine dönemin Silopi İlçe Jandarma Komutanı Durmuş'tan yardım istemek için gittiklerini belirterek, "Temizöz de yanındaydı. Temizöz bize 'Bırakın bu şerefsizliği, suç duyurusunda bulunmayın' dedi" ifadesi üzerine duruşmaya çağrıldı. Durmuş, Temizöz'ün yanında olduğu zaman Özdemir'in yardım için geldiğini doğrularken, yasadışı olaylara tanık olmadığını iddia etti.

Jandarma tarafından alındıktan sonra elektrik verme suretiyle öldürülen ve cesedi BOTAŞ'ın yanında bulunan Abdürrezzak Binzet olayı ile ilgili de İbrahim Fındık tanık olarak dinlendi. Fındık, cesedi bulunan kişinin kimlik teşhisi için kendisinin olay yerine çağrıldığını ve kişinin Abdulrezzak Binzet olduğunu teşhis ettiğini dile getirdi. Fındık, "Binzet kafasının arkasından yaralanmıştı. Yolun ortasında yatmıştı, ancak kaza emaresi yoktu." diye konuştu.

Bu arada Diyarbakırlı işadamı Mehmet Ali Altındağ da mahkemeye gönderdiği dilekçede tanık, mağdur ya da müşteki olarak beyanlarda bulunmak istediğini belirtti. Altındağ, Temizöz'ün aralarında bulunduğu yapıdan dolayı işyerlerinin bombalandığını ve maddi zararlar gördüğünü beyan etti.

HABERE YORUM KAT