1. HABERLER

  2. HABER

  3. Gençler Suriye İçin Sınırlara Dayanıyor
Gençler Suriye İçin Sınırlara Dayanıyor

Gençler Suriye İçin Sınırlara Dayanıyor

Farklı gruplardan, dergilerden, sivil toplum örgütlerinden yüzlerce genç, Suriye halkına destek olmak için 16 Temmuz’da Hatay sınırına gidiyor.

01 Temmuz 2011 Cuma 14:59A+A-

Haber: Adem Özköse

Suriye’de Baas diktatörlüğüne karşı verilen özgürlük mücadelesinde yaşananlar gençlerin vicdanlarında yankı buldu. 16 Temmuz Gençlik Hareketi adı altında örgütlenen yüzlerce genç, hem Suriye halkının Baas diktatörlüğüne karşı verdiği özgürlük mücadelesini desteklemek, hem de,  “Yeter artık kaldırın bu sınırları, biz emperyalistler tarafından örülen ulusal sınırlara değil; ümmetin sınırlarına inanıyoruz” diye haykırmak için 16 Temmuz’da sınırlara dayanacak. Sınır eylemi gençler tarafından örgütlense de, eyleme Suriyeli mazlumların feryatlarını kalplerinde hisseden yediden yetmişe herkes katılabilecek. Türkiye’nin bütün şehirlerinden, Arap ülkelerinden, Avrupa ve Asya’dan katılımcıların olacağı etkinlik vasıtasıyla sessizlik, duyarsızlık duvarı da yıkılmaya çalışılacak.

Kimler destek veriyor?

16 Temmuz sınır eylemine  Genç İHH, Özgür-Der Gençliği, Anadolu Gençlik Üniversite Komisyonu, Mavera Gençlik, MTTB, Felah Grubu, Özgür Açılım, Genç Gönüllüler, Hür Beyan Gençliği, Genç Öncüler, Gerçek Hayat dergisi, Genç dergisi, Şehrengiz dergisi, İhtiyar dergisi, Kurtuba dergisi, Yolcu dergisi, Sadakat ve Vera dergileri başta olmak  üzere bir çok çevre destek veriyor.  15 Temmuz günü Cuma namazından sonra İstiklal Caddesi’nde Suriye için büyük bir yürüyüş düzenlemeyi düşünen gençler, daha sonra otobüslere binerek Hatay sınırına doğru yola çıkacaklar. Türkiye’nin ve dünyanın dört bir yanından gelenlerle sabah vakitlerinde Hatay’da buluşulacak, daha sonra da hep birlikte sınıra doğru hareket edilecek. Sınırda mültecilerle buluşacak olan katılımcılar, çocuklara oyuncak dağıtıp, gökyüzüne beyaz güvercinler uçuracaklar.  Suriyeli devrimcilerin Baas yönetimine karşı verdiği mücadeleyi desteklemek için sınır kenarına kamp kurmayı kararlaştıran gençler, gece boyunca marşlar söyleyip, sloganlar atıp, şiirler okuyacaklar. İşte Suriye için harekete geçmeye hazırlanan gençlerin Türkiye halkına yaptıkları çağrı videosu:

ne sert bir şekilde müdahale ederek, resmi rakamlara göre şu ana kadar 3000'den fazla insanı katletti. Hayatını kaybedenler arasında 90 tane de çocuk var.

Suriye'de her geçen gün ölü sayısı artıyor. Baas yönetimi Suriyeli kardeşlerimizi sadece hürriyet istedikleri için sistematik bir soykırıma tabi tutuyor. Türkiye'nin yanı başında adeta yeni bir Srebrenitsa yaşanıyor.

Türkiyeli gençler olarak yaşanan bu vahşete seyirci kalmamak adına 15 Temmuz'da Türkiye'nin dört bir tarafından hareket edip, 16 Temmuz'da Hatay'da olacağız. Suriyeli kardeşlerimize destek için sınırlara dayanacağız. Suriye'deki vahşetten kaçıp Türkiye'ye sığınan misafirlerimizi ziyaret edeceğiz. Kardeşlerimizin acılarını bir nebze olsun dindirmek için elimizden geleni yapacağız. Bir asır evvel aramıza çizilen ve zihinlerimize psikolojik barikatlar kuran sınırların bir önemi olmadığını dile getireceğiz. Sınırların değil, kalplerin bir anlamının olduğunu haykıracağız.

Dünya tarihine baktığımızda her bir özgürlük hareketinin gençlerin omuzlarında yükseldiğini görüyoruz. Suriye'deki özgürlük ateşini Der'alı çocuklar yaktılar. Türkiyeli gençler olarak bizler, Suriyeli kardeşlerimizin sadece bayramlarda değil, bu zor günlerinde de yanlarında olduğumuzu göstereceğiz. Suriyeli kardeşlerimizin mutluluklarını paylaştığımız gibi, acılarını da paylaşacağız. Onların yalnız olmadığını tüm dünyaya ilan edeceğiz.

Ortadoğu'nun yolunu Ortadoğu halkları çizer.Bizler de bu coğrafyanın bir parçasıyız. Ve Ortadoğu'nun kaderine Türkiyeli gençler olarak biz de ortak olacağız. Dengeler adına değil, insanlık adına hareket edeceğiz.

16 Temmuz 2011 Cumartesi günü seni de sınırlara dayanmak için Hatay'a bekliyoruz. Unutma, birileri aramıza sınır koyabilir ancak hayallerimize asla sınır koyamazlar.

HABERE YORUM KAT

1 Yorum