1. HABERLER

  2. HABER

  3. Genç Kızları Öldürecek Ne Gerekçeniz Vardı?
Genç Kızları Öldürecek Ne Gerekçeniz Vardı?

Genç Kızları Öldürecek Ne Gerekçeniz Vardı?

Önceki akşam Siirt'te uğradıkları silahlı saldırıda hayatını kaybeden genç kızlar için Kürtçe ağıtlar yakıldı.

22 Eylül 2011 Perşembe 10:45A+A-

PKK, önceki gece Siirt'te sivil bir otomobile saldırdı, 4 genç kızı öldürdü. En büyük acıyı iki kızını kaybeden Nurettin Evin yaşadı. "Üniversiteye gönderecektim. Bileti cebimde kaldı." diyen acılı baba feryat ediyor: "Biz kendimiz artık bunun önüne geçmeliyiz."

PKK, önceki gece Siirt'te sivilleri hedef aldı. Üniversiteye gidecek arkadaşları için veda yemeğine çıkan 6 genç kızın bulunduğu otomobile ateş açan saldırganlar 4'ünü öldürdü, 2'sini de ağır şekilde yaraladı.

Hiç kimsenin çocuğu ölmesin

Saldırıda 2 kızını kaybeden Nurettin Evin, "Bu insanlık dışı bir şeydir, tarif edilemez. Kızımı üniversiteye gönderecektim, bileti cebimde kaldı. Bugün toprağa verdim." diye feryat ederek "Bu olaylar nereye kadar devam edecek? Bu gençlerin ölümüne neden olabilecek bir gerekçe var mı?" sorusuna cevap arıyor. Acılı baba asıl zararı bölge halkının gördüğüne dikkat çekiyor: "Yine ölen biziz. Ölenler canlarımızdır, kardeşimizdir, evlatlarımızdır. Biz kendimiz bunun önüne geçmeliyiz. Yazıktır, insanlar ölmesin."

kadin-katilleri-siirt-pkk_nurettin-evin.jpg

Baba Evin, “Hepimizin başı sağ olsun. Yaralı olan diğer çocuğum için endişeliyiz, onu da kaybetmekten korkuyoruz. Bakan beye de söyledim. Bu kan dursun, biz kardeşlikten yanayız. Hiç kimsenin canı yanmasın. Hepsi bizim çocuğumuz. Ben iki çocuğumu kaybettim, hiç kimsenin çocuğu ölmesin. Başka analar ağlamasın, yuvalar yıkılmasın” dedi.

Taraf gazetesi saldırıyı “Kadın Katilleri” manşetiyle verdi ve şu yorumda bulundu: “Türkiye, otuz yıllık savaşının en korkunç katliamlarından birini Siirt’te yaşadı. Bir arabadaki altı kadın, tüfek ve roketatarlı saldırının hedefi oldu.”

kadin-katilleri-siirt-pkk_taraf.jpg

4 arkadaşın cenazeleri dün toprağa verildi. Şeyh Musa Camii'nde kılınan cenaze namazına İçişleri Bakanı İdris Naim Şahin ve binlerce vatandaş katıldı. Namazın ardından omuzlarda taşınan ve yazmalı tülbentler takılan tabutlar Şeyh Musa Mezarlığı'na getirilerek yan yana defnedildi.

Son sözü 'Ağabey ölüyoruz' oldu

Zeynep'i kaybeden ve bir kızları da (Nuran) yaralanan Evin ailesi, Gökçebağ beldesindeki evlerinde taziyeleri kabul etti. Ağabey Mesut Evin, "Otomobildeki 6 kızın hepsi çocukluktan beri arkadaştı. Olaydan 10 dakika önce Zeynep'i aradım. Birkaç dakika sonra ise patlama sesini duydum. O sırada telefonum çaldı, arayan Nergiz'di. 'Ağabey mayına bastık ölüyoruz.' dedi. Saldırıdan habersizlermiş. Mayına bastıklarını zannetmişler." dedi. Acılı baba Nurettin Evin ise, olayların bölge halkına zarar vermeye devam ettiğini belirterek, "Artık bunun bitmesi gerekiyor. Bu gençlerin ölümüne neden olabilecek bir gerekçe var mı? Biz her zaman söylüyoruz, barış ve kardeşlikten yanayız." ifadelerini kullandı.

Bu arada, iki kızından birinin öldüğünü, diğerinin de bacağını kaybettiğini öğrenen Siirt Gençlik ve Spor İl Müdürü Hüssam Olgaç, saldırı karşısında diyecek söz bulamadığını söyledi. Hüssam Olgaç'ın babası Mehmet Olgaç'ın da 1987 yılında yola döşenen bir patlayıcıyla hayatını kaybettiği öğrenildi. Anne Ayşe Olgaç da Kürtçe, "Evim yıkıldı, ciğerim yandı." diyerek ağıt yaktı. Ölen Kevser Çekin'in annesi Gülzerin Çekin ise evinde kızı için Kürtçe ağıt yakarken, yenge Gülçin Çekin, Kevser'in polis olmak istediğini dile getirdi.

HABERE YORUM KAT