1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. FİLİSTİN

  4. Gazze’ye Yeni Filo İsrail’i Panikletti
Gazze’ye Yeni Filo İsrail’i Panikletti

Gazze’ye Yeni Filo İsrail’i Panikletti

Kuşatma altındaki Gazze halkına yardım götüren gemilerden Mavi Marmara’ya karşı giriştiği vahşi-ölümcül baskından sonra bütün dünyanın tepkisini çeken işgalci, terör devleti İsrail’i şimdi de Gazze’ye gönderilecek yeni filo korkusu sardı.

05 Nisan 2011 Salı 01:28A+A-

Mayıs ayında Gazze'ye gönderilecek yeni filonun engellenmesi amacıyla yoğun bir diplomatik faaliyet yürüten işgalci-terör devleti İsrail hükümeti, gemi gönderecek ülkelerin hükümetlerine baskı yapmaya başladı. İsrail Başbakanı Netanyahu da BM Genel Sekreteri Ban Ki-mun'u arayarak, filonun yola çıkmaması için yardım istemişti.

Kampanyanın koordinatörü Emced a-Şava ise, yaptığı açıklamada, filoda yer alacak gemilerin sayısını 15 olarak verdi ve gemileri gönderecek ülkelerin başkentlerinde hazırlıkların devam ettiğini bildirdi. Gemilerden birinin Kanada'dan geleceğini ve Gazze'ye yola çıkmak üzere hazır olduğunu da söyleyen a-Şava, diğer gemilerin İsveç ve Amerika da dahil birçok ülkeden yola çıkacağını belirtti. Bu filoyu, "tarihte, Filistin davasıyla ilgili en büyük filo" olarak nitelendiren a-Şava, gemilerde çok sayıda aktivistin olacağını ifade etti, ancak tam sayı vermedi. A-Şava'ya göre, gemilerde Avrupa ve Latin Amerika'dan parlamenterler de yer alacak.

Kuşatma altındaki Gazze halkına yardım götüren gemilerden Mavi Marmara'ya karşı giriştiği vahşi-ölümcül baskından sonra bütün dünyanın tepkisini çeken işgalci, terör devleti İsrail'i şimdi de Gazze'ye gönderilecek yeni filo korkusu sardı.

İsrail güvenlik birimleri ile Dışişleri Bakanlığı yetkililerinin, mayıs ayında Gazze'ye gelmesi beklenen yeni gemilerin engellenmesi amacıyla hummalı bir faaliyet içinde oldukları bildirildi. Haaretz gazetesinin haberine göre, filoda çeşitli büyüklüklerde 20'den fazla geminin yer alması bekleniyor.

Haaretz'deki haberde, İsrail Dışişleri Bakanlığı'nın geçen günlerde filoda yer alması öngörülen gemiler ve aktivistlerin ait olduğu ülkelerin başkanlarına baskı yapmak amacıyla diplomatik girişimlerde bulunduğu belirtildi. İsrail Başbakanı Benjamin Netanyahu da BM Genel Sekreteri Ban Ki-mun'u arayarak, filonun yola çıkmaması için yardımı istemişti. Haberde, İsrail'in amacının "geminin barışçı yollardan durdurulması için gereken her çabanın yapıldığını göstermek" olduğu da kaydedildi. Güvenlik birimleri ve Dışişleri Bakanlığı yetkililerinin, yeni filonun engellenmesi amacıyla birkaç defa bir araya gelerek değerlendirmeler yaptıkları belirtiliyor.

İsrailli güvenlik yetkililerinin de Gazze Şeridi üzerindeki ablukanın gevşetilmesi ihtimali üzerinde müzakerelerde bulundukları kaydediliyor. Böyle bir çalışmanın asıl savunucusunun Topraklardaki Hükümet Faaliyetleri Koordinatörü Tümgeneral Eytan Dangot olduğu aktarılıyor. Dangot'un, İsrail'e yöneltilen "Gazzelilerin temel haklarının kısıtlandığı" iddialarına en iyi cevabın, mal girişlerinde halihazırda uygulanan bazı sınırlamaların gevşetilmesi olacağı, bunun aynı zamanda filo organizatörlerinin iddialarını da ortadan kaldıracağı görüşünde olduğu ifade edildi. Bu arada, muhtemel bir baskında sorumluluğun deniz komandolarında olacağı belirtilerek, deniz komandolarının değişik ihtimallere göre eğitim gördüğü vurgulandı. Askeri kaynakların, koşulların Mavi Marmara ile aynı olabileceği yolunda uyarılarda bulunduğuna işaret edildi.

FİLİSTİN DAVASIYLA İLGİLİ TARİHTEKİ EN BÜYÜK FİLO

Öte yandan, Gazze'de ablukanın kaldırılmasına yönelik kampanyanın koordinatörü Emced a-Şava, Filistin'in sesi radyosuna yaptığı açıklamada, filoda yer alacak gemilerin sayısını 15 olarak verdi ve gemileri gönderecek ülkelerin başkentlerinde hazırlıkların devam ettiğini bildirdi. Gemilerden birinin Kanada'dan geleceğini ve Gazze'ye yola çıkmak üzere hazır olduğunu da söyleyen a-Şava, diğer gemilerin İsveç ve Amerika da dahil birçok ülkeden yola çıkacağını belirtti. Bu filoyu, "tarihte, Filistin davasıyla ilgili en büyük filo" olarak nitelendiren a-Şava, gemilerde çok sayıda aktivistin olacağını ifade etti, ancak tam sayı vermedi. A-Şava'ya göre, gemilerde Avrupa ve Latin Amerika'dan parlamenterler de yer alacak. Gemilerde, İsrail'in Gazze'ye sokulmasına izin vermediği malzeme de olacak. Bazı grupların Gazze'deki çocuklar için müzik aletleri götürülmesini de önerdiklerini söyleyen Emced a-Şava, hazırlıkların sürdüğünü, gemilerin yola çıkış tarihlerinin de en kısa sürede belirleneceğini kaydetti.

YENİ AKİT

HABERE YORUM KAT

1 Yorum