1. HABERLER

  2. HABER

  3. “Gazze’ye Sevgiyle” Filosu Destek Bekliyor
“Gazze’ye Sevgiyle” Filosu Destek Bekliyor

“Gazze’ye Sevgiyle” Filosu Destek Bekliyor

Gazze'ye doğru giden filonun yolcuları Rodos'a doğru Fethye limanından ayrıldı. Şu an uluslararası sularda...

03 Kasım 2011 Perşembe 10:20A+A-

Gazze'ye doğru yola çıkan yeni filonun organizatörleri, güvenliğin sağlanması için destekçilerinden Beyaz Saray ve ABD Dışişleri Bakanlığını aramalarını talep etti.

''http://ustogaza.org'' adresli sitede yer alan açıklamaya göre, gemilerin şu anda uluslararası sularda olduğu belirtilerek, ''Gazze'deki sivil toplum kuruluşları, gemilerin gelmesini ve 'Gazze'ye Sevgiyle' kampanyasında toplanan binlerce Amerikalı destekçinin mektuplarının teslim edilmesini sabırsızlıkla gözlüyor'' denildi.

Destekçilere de çağrı yapılan açıklamada, ''Bu görevin başarıya ulaşması için yardımınıza ihtiyacımız var. Yola çıktığımız haberini dünyaya yayın. Dışişleri Bakanlığı ve Beyaz Saray'ı arayarak bu botların yolculuğunun güvenliğinin sağlanması ve Gazze ablukasına son verilmesi için onlardan acilen harekete geçmelerini isteyin'' ifadesine yer verildi.

Öte yandan, İsrail Ordu Sözcüsü Avital Leibovich, sosyal paylaşım sitesi Twitter'daki hesabından yaptığı açıklamada, ''İsrail Donanması, onların Gazze'ye ulaşmasını önlemek için gerekli tüm hazırlıkları tamamladı'' dedi.

İsminin verilmesini istemeyen başka bir İsrailli yetkili de Reuters'a, ''Ablukayı delmelerine izin verilmeyecek. Abluka yürürlükte ve bir istisna yapılamayacak. İsrail gerekli tüm adımları atacak'' diye konuştu.

DIŞİŞLERİ'NDEN AÇIKLAMA

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Selçuk Ünal, Türkiye'den Gazze'ye doğru yola çıktığı belirtilen gemilerin limandan ayrılırken rotalarının Rodos olduğunu bildirdiklerini ve gemilerde Türkiyeli bulunmadığını söyledi.

Gazze'ye Türkiye'den iki gemilik bir filonun çıkıp çıkmadığı sorusuna Ünal, Fethiye'den bugün ayrılan iki geminin bayrağı, bandırası, kaptanı ve yolcularının tamamının yabancı olduğunu belirtti.

Ünal, gemilerden birinin ABD, diğerinin Komor bandıralı, kaptanlarının ise Yunan olduğunu ifade ederek, başka bir yerden Türkiye'ye gelen 12'şer yolcu taşıyan iki yatın Türkiye'den usulüne uygun bildirim yaparak ayrıldığını kaydetti.

MAVİ MARMARA

İsrail, Mayıs 2010'da yola çıkan filoya uluslararası sularda müdahale etmiş ve 9 kardeşimizi şehit etmişti. Olay üzerine Türkiye ile İsrail arasında ipler gerilmiş, Türkiye, ''Özür, tazminat ve ablukanın kaldırılması'' şartlarının yerine getirilmemesi üzerine, saldırıyla ilgili BM raporunun açıklanmasının ardından, diplomatik temsili ikinci katip düzeyine indirmiş, bunun üzerine İsrail Büyükelçisi Ankara'yı terk etmek zorunda kalmıştı.

Aktivistler, bu yaz başka bir filo hazırlamış, sabotajlar yüzünden geciken yolculuk, Yunanistan'ın izin vermemesi üzerine hiç gerçekleştirilememişti. Başka bir girişim de yine uluslararası sularda İsrail engeline takılmıştı.

Etiketler : , ,

HABERE YORUM KAT