1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. FİLİSTİN

  4. Gazzelilerden Kudüs'le dayanışma eylemi
Gazzelilerden Kudüs'le dayanışma eylemi

Gazzelilerden Kudüs'le dayanışma eylemi

Abluka altındaki Gazze Şeridi'nde, İsrail'in işgal altındaki Doğu Kudüs ve Mescid-i Aksa'da gerçekleştirdiği müdahalelerine maruz kalan Filistinlilere destek gösterisi düzenlendi.

09 Mayıs 2021 Pazar 18:03A+A-

Gazze'deki Filistinli grupların büyük bölümünü bünyesinde barındıran Filistin Ulusal ve İslami Güçler Komitesi tarafından düzenlenen eyleme katılanlar, Gazze'deki Birleşmiş Milletler Orta Doğu Özel Koordinatörlük Ofisi (UNSCO) önünde toplandı.

Eylemde, Kudüs, Kudüslüler ve Mescid-i Aksa'yı destekleyen sloganlar atıldı.

Katılımcı grupları temsilen konuşma yapan Es-Saika Örgütü üyesi Muhyiddin Ebu Dakka, "Filistinliler teslim olmayacaklar. Haklarını ya da topraklarını kaybetmeyecekler." dedi.

Kudüs'teki Filistin halkına yönelik daimi desteklerini vurgulayan Ebu Dakka, 10 Mayıs'ta fanatik Yahudi yerleşimcilerin Mescid-i Aksa'ya yönelik muhtemel baskını karşısında da yeni bir zafer çağrısı yaptıklarını aktardı.

Ebu Dakka, İsrail'in planlarıyla mücadelede Kudüs'ü desteklemek için sarf edilen çabalarda dayanışma ve birlik içinde olunması gerektiğinin altını çizdi.

Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas'tan saldırılar ve düşmanla mücadelede Filistin halk intifadasının birleşik liderliğini oluşturmasını isteyen Ebu Dakka, Kudüs'te yaşananlar karşısında, uluslararası kurumlara sessizliklerini bozmaları ve İsrail yandaşlığını bırakmaları çağrısında bulundu.

Aşırı sağcı fanatik Yahudi gruplar İbrani takvimine göre kutladıkları, İsrail'in 1967'deki Doğu Kudüs'ü işgalinin bu yıl ramazan ayının 28. gününe denk gelen "Kudüs Günü" olarak adlandırdıkları 10 Mayıs Pazartesi günü Mescid-i Aksa'ya büyük bir baskın düzenleyeceklerini açıklamıştı.

 

HABERE YORUM KAT