1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. FİLİSTİN

  4. Gazze'deki 44 Türkiye vatandaşı tahliye edildi
Gazze'deki 44 Türkiye vatandaşı tahliye edildi

Gazze'deki 44 Türkiye vatandaşı tahliye edildi

Dışişleri Bakanlığı, 44 Türkiye vatandaşının Gazze'den tahliye edildiklerini açıkladı. Tahliye edilenlerin önce Kahire'ye oradan da Türkiye'ye getirilecekleri bildirildi.

19 Kasım 2023 Pazar 11:56A+A-

44 Türk vatandaşı Mısır'a ulaştırıldı

Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada şöyle denildi:

"Gazze’deki gelişmelerin başlamasının hemen ardından 30 vatandaşımız ve yakınının ülkemize gelmeleri sağlanmıştı. Bilahare, Refah Sınır Kapısı’nın kapatılması üzerine tahliyeler kesintiye uğramıştı.

Tahliye bekleyen vatandaşlarımız, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti vatandaşları ve aile yakınlarının Mısır üzerinden ülkemize getirilebilmelerini teminen girişimlerimiz bir süredir devam etmekteydi.

Bu çerçevede, bugün (18 Kasım) Refah Sınır Kapısı’ndan geçen 44 kişi öğle saatlerinde Mısır’a ulaşmıştır. Sayının gün içinde artması muhtemeldir.

Sınırda diplomatlarımızca karşılanan sözkonusu grup, önce Kahire’ye getirilecek ve buradan havayoluyla ülkemize intikal edecektir.

Gazze’deki vatandaşlarımızın tamamının tahliyesini güvenli şekilde ve en kısa zamanda sonuçlandıracağımıza inanıyoruz.

Öte yandan, yeni bir grup Filistinlinin tedavi amaçlı Gazze’den ülkemize getirilebilmeleri için ilgili kurumlarımızla işbirliği halinde çalışmalarımız sürmektedir."

HABERE YORUM KAT