1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. FİLİSTİN

  4. Gazze’de Yıkılan Evler Yeniden Yapılıyor
Gazze’de Yıkılan Evler Yeniden Yapılıyor

Gazze’de Yıkılan Evler Yeniden Yapılıyor

İHH İnsani Yardım Vakfı, İsrail saldırılarında evleri yıkılan aileler için ev yapımına başladı. Sınır bölgesi Cebaliye’de ilk binanın temeli düzenlenen bir törenle atıldı.

15 Temmuz 2010 Perşembe 11:48A+A-

"Savaşta Yıkılan Evlerin Yeniden İnşası" adı verilen proje ile ilk etapta 20 binanın yapılması planlanılıyor. 3 katlı binalarda 6 daire olacak. İHH Gazze Temsilcisi Mehmet Kaya, inşaatlara hız vermek istediklerini ancak ambargo sebebiyle malzeme sıkıntısı yaşadıklarını söyledi. Kaya, "İsrail; demir, çimento gibi inşaat malzemelerinin girişine izin vermiyor. Biz sınırlı imkânlarla inşaat çalışmalarımızı yürütüyoruz. Hedefimiz yüzlerce aileye başlarını sokabilecekleri evler inşa etmek. Tek sıkıntımız inşaat malzemesinin sınırlı olması" dedi.

Mehmet Kaya, Mavi Marmara olayından sonra ambargonun kısmen hafifletildiğini, bazı ilaç ve tıbbi malzemelerin geçişine izin verildiğini ancak ambargonun tamamen kalkmadığını söyledi.

Gazze'deki yetim çocukların durumunu da anlatan Kaya, 9 bin yetime Türkiye'deki ailelerin sponsor olduğunu ifade etti. Kaya, "Bu yetimlerin aylık aidat ödemelerini de gerçekleştirdik." dedi.

HABERE YORUM KAT