1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. FİLİSTİN

  4. Gazze'de Ortak Protesto Gösterisi
Gazze'de Ortak Protesto Gösterisi

Gazze'de Ortak Protesto Gösterisi

​​​​​​​Filistinli milli ve İslami gruplar, ABD Başkanı Donald Trump'ın Amerikan Büyükelçiliğini Kudüs'e taşıma kararını "büyük bir komplo" olarak nitelendirdi.

06 Aralık 2017 Çarşamba 22:08A+A-

Filistinli gruplar, Trump'ın kararının Filistin halkına, Araplara ve Müslümanlara yönelik siyasi ve tarihi bir cinayet olduğunu belirtti.

Fetih liderlerinden Imad El-Ağa, ABD Başkanı'nın kararının işgal rejimi yanlısı olduğunu ve Amerika'yı Filistin halkıyla savaş haline soktuğunu ifade etti.

El-Ağa, Filistinli grupların bugün (6 Aralık Çarşamba) Gazze'de düzenlediği protesto gösterisinde yaptığı konuşmada, Amerika'nın adımının uluslararası hukuku ve anlaşmaları hiçe saydığının kanıtı olduğunu söyledi.

Halk Cephesi Genel Komutanlık liderlerinden Luey El-Karyuti de gruplar adına yaptığı konuşmada, Kudüs kentinin Yahudileştirme faaliyetlerine ve Filistin halkının tehcire maruz kaldığı bir dönemde ABD Başkanı'nın kararının planı tamamladığını kaydetti.

ABD'nin büyükelçiliğini Kudüs'e taşımasının Kudüs'ün ikinci kez işgal edilmesi anlamına geldiğini bildiren El-Karyuti, "Amerika, işgalciyi koruduğunu ve halkımıza karşı düşmanlıkta ona ortak olduğunu her geçen gün daha çok ortaya koyuyor" dedi.

Filistinli gruplar, El-Karyuti tarafından okunan ortak bildiride, Filistin Kurtuluş Örgütü'nün işgal rejimini tanıma kararını geri çekmesini ve Oslo Anlaşması'nın sona erdiğini ilan etmesini istedi.

HABERE YORUM KAT