1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. FİLİSTİN

  4. Gazze'de Onlarca Ev Kanalizasyon Suları Altında
Gazze'de Onlarca Ev Kanalizasyon Suları Altında

Gazze'de Onlarca Ev Kanalizasyon Suları Altında

Gazze'nin güneyindeki onlarca ev, bölgedeki tek atık su pompalama istasyonunun gerekli yakıt sağlanamadığı için çalıştırılamaması nedeniyle kanalizasyon suları altında kaldı.

14 Kasım 2013 Perşembe 03:57A+A-

Gazze Belediyesi Kanalizasyon İşleri Genel Müdürü Sadeddin el-Atbaş, bölgedeki tek atık su pompalama istasyonunun yakıt sıkıntısı nedeniyle çalıştırılamadığını, kanalizasyon taşkınlarını beklediklerini ve daha önceden Gazzelilere gereken uyarıları yaptıklarını ifade etti.

Atbaş, "Gazze Belediyesinin saatte 80 litre yakıta ihtiyacı olan bu istasyonu çalıştırma imkanı ne yazık ki yok" dedi.  

Gazze'nin büyük bir çevre ve sağlık felaketi ile karşı karşıya geleceği uyarısında bulunan Atbaş, yakıt krizine bir an önce çözüm bulunması için Arap ülkeleri ve uluslararası topluma acil müdahale çağrısı yaptı. 

Gazze Belediye Başkanı Refik Mekki, Gazze'deki tüm belediye başkanlarının katılımıyla düzenlediği ortak basın toplantısında uluslararası kuruluşlara, Arap ülkelerine, bütün belediye başkanlarına, sendikalara Avrupa Birliğine (AB) acilen Gazze'nin yakıt ihtiyacının karşılanması ve olası çevre felaketinin önüne geçilmesini talep etti.

Yaşanan yakıt krizi ve beraberinde getirdiği elektrik kesintileri nedeniyle atık su pompa istasyonunun çalışamadığı ve atık suların denize arıtılmaksızın pompalandığını ifade eden Mekki, evlere dört günde bir ve kısıtlı şekilde su verilebildiğini söyledi.

Belediyeye ait çöp kamyonlarının yakıt bulunamadığı için çalışamadığını ve çöp toplama işleminin binek hayvanlarıyla yapıldığını ifade eden Mekki, "Günde 7 tonluk çöpü bu yolla toplayabilmek imkansız" diye konuştu.

Gazze'deki Filistin Hükümeti Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanlığı, geçen ayın sonunda yaptığı açıklamada, akaryakıt krizi nedeniyle Gazze'deki tek elektrik santralinin durduğunu açıklamıştı.

 

Etiketler : , , ,

HABERE YORUM KAT