1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. FİLİSTİN

  4. Gazze'de bebekler ve çocuklar açlıktan uyuyamıyor
Gazze'de bebekler ve çocuklar açlıktan uyuyamıyor

Gazze'de bebekler ve çocuklar açlıktan uyuyamıyor

İsrail'in insani yardımların girişini engellemesi neticesinde gıda krizinin derinleştiği Gazze Şeridi'nin kuzeyindeki bebek ve çocuklar, karınları doymadığı için açlıktan geceleri ağlayarak uyanıyor.

26 Şubat 2024 Pazartesi 10:30A+A-

İsrail'in 7 Ekim'den bu yana yoğun bombardıman altında tuttuğu ve gıda krizinin giderek derinleştiği Gazze Şeridi'nde çocuklar aç yatıyor.

Savaşın ne anlama geldiğini dahi bilmeyen çocuklar açlıktan uyuyamıyor, yetersiz beslenme nedeniyle bitkin haldeler.

Evladının karnını doyuramayan Filistinli Mahmud Ebu Kamer de İsrail'in aç ve susuz bırakarak kıtlığa yol açtığı bölgedeki diğer ebeveynler gibi çaresizliği yaşıyor.

Filistinli baba, Gazze Şeridi'nin kuzeyinde yer alan Beyt Lahiya beldesindeki Kemal Advan Hastanesinde "aç, susuz ve zayıf düşerek" hastalanan evladının toparlanmasını bekliyor.

Ancak bölgedeki hastanelerde tıbbi malzeme, ilaç ve ekipman sıkıntısının yanı sıra gıda yetersizliği nedeniyle hastaların tedavilerinde ve hizmetlerde aksaklıklar yaşanıyor.

15 aylık bebek açlıktan ağlıyor

Ebu Kamer AA muhabirine yaptığı açıklamada, 15 aylık oğlu Faruk'un birkaç gündür aç olduğunu ve ona yiyecek bir şey bulamadığını söyledi.

Faruk'un, gıda yetersizliği nedeniyle bitkinleştiğini ve hastalandığını ifade eden Ebu Kamer, oğlunun aç olduğu için her gece uykusundan ağlayarak uyandığını ifade etti.

Un bulamadıkları için hayvan yemlerini öğüterek tüketmek zorunda kaldıklarını ancak artık bunu bile bulmakta zorlandıklarını dile getiren Ebu Faruk, "Faruk'un sürekli midesi gurulduyor, her gece açlıktan ağlayarak uyanıyor, onu besleyecek kimseyi bulamıyoruz. Eskiden yediğimiz hayvan yemini bile artık bulamıyoruz. Yiyecek bulduğumuzda çocuklarımızın karnı doysun diye biz açlığa tahammül ediyoruz." dedi.

Ebu Faruk, "Gazze'nin kuzeyinde ne pirinç var ne sebze var ne de un. Hiçbir gıda maddesi yok. İnsani yardımlar bölgeye girmiyor." ifadesini kullandı.

"Çocuğum açlıktan kıvranıyor"

Ebu Faruk'un kaldığı odada tedavi gören 3 yaşındaki Ahmed Hammad'ın babası da ateşi yükselen oğlunu, soğuk kompres uygulayarak rahatlatmaya çalışıyor.

Baba Hammad, minik Ahmed'in küçücük bedeninin bitkin düştüğünü belirterek, "Evladım açlıktan kıvranırken, ağlamaları ve bağrışları karşısında ne yapacağımı bilemiyorum." diyerek çaresizliğini dile getirdi.

"Çocuklarımızın karnını doyurmak için bir gün hayvan yemi öğüteceğimiz ya da kuş eti yedireceğimiz hiç aklıma gelmezdi. Bir gün bu duruma düşeceğimizi, hayvan yemi yemeye mecbur kalacağımızı hiç düşünmezdim." diyen Hammad, yaşadıkları zorluklara dair şunları söyledi:

"Çok açız. Açlıktan ölüyoruz. Ne su var ne yiyecek. Savaşın durmasını ve normal hayatımıza dönmeyi istiyoruz. Bizim suçumuz ne? Bu çocukların ne suçu var? Gazze'nin kuzeyinde bombardımandan kurtulan, açlık ve susuzluktan kurtulamıyor. "

HABERE YORUM KAT

1 Yorum