1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. FİLİSTİN

  4. Gazze'de 217 Filistinli şehit oldu
Gazze'de 217 Filistinli şehit oldu

Gazze'de 217 Filistinli şehit oldu

​​​​​​​İsrail'in Gazze Şeridi'ne düzenlediği insanlık dışı saldırılar sonucu 63'ü çocuk, 36'sı kadın olmak üzere 217 Filistinli şehit oldu. Yaralıların sayısı da 1500'e çıktı.

19 Mayıs 2021 Çarşamba 00:10A+A-

İsrail ordusu, 2 milyondan fazla kişinin yaşadığı Gazze Şeridi'ni hava ve karadan vurmaya devam ediyor.

Akşam saatlerinde İsrail ordusu Gazze'nin güneyindeki Han Yunus ve Refah bölgelerine yoğun saldırı düzenledi.

Gazze'deki Sağlık Bakanlığından yapılan yazılı açıklamada, İsrail saldırılarında şehit olanların sayısı 217'ye yükseldi. Şehitlerin arasında 63'ü çocuk ve 36 kadın da bulunduğu, yaralı sayısının ise 1500'e ulaştığı ifade edildi.

İsrail'in Filistinlilere zulmü

Öte yandan Filistinli direniş grupları saldırılara karşılık Gazze'den İsrail tarafına roket atmaya devam ediyor.

Gerginliğin başladığı günden bu yana roket atışları nedeniyle İsrail'de 12 kişi yaşamını yitirmişti.

İsrail'in işgal altındaki Doğu Kudüs'te bulunan Mescid-i Aksa'da Ramazan ayında ibadet edenlere saldırması ve Şeyh Cerrah Mahallesi sakinlerini evlerinden zorla çıkarma planı bölgede gerginliği tırmandırmıştı.

Gazze Şeridi'ndeki Filistinli direniş grupları, İsrail polisinin işgal altındaki Doğu Kudüs'te yer alan Mescid-i Aksa ve Şeyh Cerrah Mahallesi'nden çekilmesi için 10 Mayıs Pazartesi günü yerel saatle 18.00'e kadar süre tanımıştı.

İsrail polisinin Mescid-i Aksa ve Şeyh Cerrah'tan çekilmemesi üzerine Filistinli direniş grupları İsrail'e çok sayıda roket fırlatmıştı. Bunun üzerine İsrail ordusu, Gazze Şeridi'ne saldırı başlatmıştı.

HABERE YORUM KAT