1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. FİLİSTİN

  4. Gazze Kurban Bayramı'na bombaların altında giriyor
Gazze Kurban Bayramı'na bombaların altında giriyor

Gazze Kurban Bayramı'na bombaların altında giriyor

Gazze Şeridi, katil İsrail'in yoğun saldırıları altındaki ikinci bayramına hazırlanıyor.

15 Haziran 2024 Cumartesi 16:30A+A-

Gazze Şeridi, katil İsrail'in 7 Ekim'de başlattığı saldırılar sırasında ikinci bayramına hazırlanıyor.

16 Haziran günü başlayacak olan Kurban Bayramı Gazze'de İsrail saldırıları altında geçirilecek.

37 binden fazla kişinin hayatını kaybettiği bölgede her Filistinli ailenin evinde birçok cenaze bulunuyor. 8 aydır devam eden saldırılarda Filistin halkı derin bir krizle karşı karşıya.

Bölgede açlıktan ölümler de devam ediyor.

İşgal altındaki Batı Şeria'da yaşayan Filistinliler ise ekonomik zorluklar, Gazze Şeridi'ndeki şiddetli saldırılar ve Batı Şeria'daki hukuksuz eylemler nedeniyle Kurban Bayramı'na buruk giriyor.

Kurban Bayramı öncesinde İsrail, işgal altındaki Batı Şeria'da yaşayan 80 bin Filistinlinin çalışma izinlerini dondurdu.

Al Jazeera'nin aktardığı habere göre, Kurban Bayramı öncesinde hayvan pazarlarındaki Filistinli tüccarlar talebin son derece zayıf olduğunu söylerken, bölge sakinleri de üzüntülerini dile getirdi. Bölgedeki Filistinlilerden Nadir Ebu Arab "Hiç neşemiz kalmadı. Her evde yas var. Her gün onlarca insan öldürülüyor. Durumumuz 1948'deki Nekbe'den daha kötü." diyor.

Ramallah'ta bir giyim mağazası sahibi olan Usame Abbud, satışların geçen yıla göre yüzde 70'ten fazla azaldığını ve indirimlere rağmen talebin çok düşük olduğunu dile getirdi.

Abbud, "Bu savaşın gölgesi altında geçirdiğimiz ikinci bayram. Hiç neşemiz kalmadı. Savaş, yıkım, yas ve giderek kötüleşen ekonomik durum nedeniyle çok az insan bayram alışverişi yapıyor ve yeni kıyafetler alıyor." şeklinde konuştu.

HABERE YORUM KAT