1. HABERLER

  2. HABER

  3. Gazze Konvoyu Coşkuyla Karşılanacak
Gazze Konvoyu Coşkuyla Karşılanacak

Gazze Konvoyu Coşkuyla Karşılanacak

Gazze’ye insani yardım malzemesi taşıyan 50 araçlık Avrupa konvoyu 27 Eylül 2010 Pazartesi 12.00’de İpsala Sınır Kapısı’ndan Türkiye’ye giriş yapacak.

25 Eylül 2010 Cumartesi 16:58A+A-

Konvoyu karşılamaya İstanbul'dan ve çevre illerden geniş katılım olacak. Binlerce duyarlı insanın İpsala Sınır Kapısı'nda araçları karşılaması bekleniyor.

Konvoyu karşılama törenini organize eden İHH Başkan Yardımcısı Hüseyin Oruç, coşkulu bir karşılama hazırlığı içerisinde olduklarını, Filistin'e gönül veren ve ambargoya hayır diyen bütün vatandaşları karşılamaya beklediklerini söyledi. Oruç, Pazartesi günü İpsala Sınır Kapısı'nı bayram alanına çevireceklerini belirtti.

İngiltere'den 18 Eylül tarihinde yola çıkan Gazze konvoyu 50 araçtan oluşuyor.  Konvoyu başında İngiliz Parlamenter George Galloway'in bulunduğu Viva Palestina hareketi organize ediyor.

Konvoyda; İngiltere, Amerika, İrlanda, Kanada, Yeni Zelanda, Avustralya, Fransa, İtalya, Yunanistan, Malezya, Fas, Cezayir ve Ürdün'den aktivistler bulunuyor. Filistin'e araç, tıbbi malzeme, ilaç ve gıda malzemesi taşıyan konvoyun Ekim ayının ortasında Gazze'ye ulaşması bekleniyor.

Konvoy 27 Eylül 2010 tarihinde İstanbul'da olacak. Konvoyun Türkiye ev sahipliğini İHH İnsani Yardım Vakfı yapacak. 

5 gün Türkiye'de kalacak olan konvoy, 1 Ekim 2010 tarihinde Türkiye'den ayrılacak. Konvoy Ankara, Kayseri, Adana, Gaziantep ve Kilis üzerinden Suriye'ye geçecek.

Cezayir, Ürdün ve Kuveyt'ten gelen araçlarla Suriye'nin Lazkiye limanında buluşulacak. Buradan gemilerle Mısır'ın Ariş limanına geçilecek. Daha sonra Refah Sınır Kapısı'ndan Gazze'ye girilecek. Konvoyun son katılımlarla birlikte toplam 150-200 araçtan oluşması bekleniyor.

Konvoyun İstanbul'daki programı

Konvoyla birlikte 28 Eylül 2010 Salı günü saat 12.00'de Feshane'de bir basın toplantısı düzenlenecek. Konvoy ekibi, daha sonra Edirnekapı Şehitliğinde bulunan Mavi Marmara şehitleri Cevdet Kılıçlar ve Necdet Yıldırım'ı mezarları başında ziyaret edecek.

Daha sonra şehir turuna çıkılacak. Güzergâh şu şekilde: Vatan Caddesi, Taksim Meydanı, Beşiktaş sahili, Fatih köprüsü güzergahında şehirden ayrılacak.

HABERE YORUM KAT