1. HABERLER

  2. KÜLTÜR SANAT

  3. “Gazze Kalbim” eseri dinleyicilerle buluştu
“Gazze Kalbim” eseri dinleyicilerle buluştu

“Gazze Kalbim” eseri dinleyicilerle buluştu

​​​​​​​Mehmet Ali Aslan, Gazze'de yaşananlara dikkati çekmek için seslendirdiği “Gazze Kalbim” adlı yeni eserini YouTube ve diğer dijital platformlar üzerinden dinleyicilerinin ilgisine sundu. 

19 Haziran 2024 Çarşamba 01:07A+A-

HAKSÖZ-HABER

Grup Yürüyüş mensubu Mehmet Ali Aslan, “Rim” adlı eserinin ardından “Gazze Kalbim” ezgisini yayınladı.

Aslan, AA muhabirine yaptığı açıklamada, 8 aydır Gazze'de bir soykırım yaşandığını belirterek, "Gecemiz gündüzümüz Gazze oldu. Vicdanımız başka bir şeyle ilgilenmeyi, başka bir meseleye yönelmeyi, sanki hiçbir şey olmamış gibi yaşamayı kabul etmiyor. Her gün tanık olduğumuz katliamların sıradanlaşıp normalleşmesinin insani duygularımızı yitirmek anlamına geleceğinin farkındayız. Hal böyleyken sözlerimizin Gazze'yi anlatması, terennümlerimizin Gazze ile başlaması, melodilerimizin Gazze için yazılmasından daha doğal ne olabilir ki?" dedi.

"Sanat, vicdanın kalesi olmalıdır"

Sanatın hislerimize, duygularımıza, hayata tanıklık ettiğine işaret eden Aslan, şunları kaydetti:

"Bütün bu yaşananları görmeyen, Gazze'nin çığlığına sessiz kalan, tüm canlıları yok etmeye ayarlı İsrail'in arşı titreten zulmüne tepkisiz kalan bir sanatın kıymeti olur mu? Sanat, vicdanın kalesi olmalıdır. Son zamanlarda Filistin için yaptığımız eserler bu bakış açısından kaynaklanan bir sorumluluk bilincinin yansımasıydı. 'Gazze Kalbim' de bu duygular içinde ortaya çıktı. Soykırıma rağmen orada büyük bir mücadele, azim, sabır, adanmışlık, fedakârlık ve cesaret var. Adeta bir mektep Gazze. En güzel öğretmen. 'Gazze Kalbim', bu yüzden imaja dayalı güzellik algısının geçiciliğine işaret edercesine Gazze'ye 'kâinatın güzeli' diye sesleniyor. Hepimiz imrenerek, taaccüp içinde ve tabiî ki hayranlıkla izlemiyor muyuz Gazze’nin çocuklarını, kadınlarını, erkeklerini, doktorlarını, mühendislerini? Bir tarihe şahitlik ediyoruz aynı zamanda. Arkasında ABD-Batı emperyalizmi çok güçlü bir orduya karşı; kıt imkânlarla, çıplak eller ve ayaklarla direnen, gövdesi küçücük ama yüreği kocaman bir Gazze. Her evi diz çökmeyen bir kale, gözyaşları ve akan kanı cennete varan bir ırmak adeta. Sözlerinde şair Ali Emre’nin büyük katkısı olan bu eseri bestelerken kalbimde bu güzelliğe duyduğum hayranlık vardı."

Eserin klibinde Gazze'den Mahmoud Abu Hamda tarafından yapılan çekimler kullanıldı.

HABERE YORUM KAT

4 Yorum