1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. FİLİSTİN

  4. Gazze Bombalanırken Uçakların Neredeydi?
Gazze Bombalanırken Uçakların Neredeydi?

Gazze Bombalanırken Uçakların Neredeydi?

Akan kana seyirci kalınmamasını isteyen Gazzeli öğrenciler, uluslararası toplumdan Libya'da katliamın durması için harekete geçmesini istedi.

23 Şubat 2011 Çarşamba 17:17A+A-

Yüzlerce Filistinli öğrenci Gazze'de Libya rejiminin kendi halkına karşı işlediği cinayetleri kınamak için gösteri yaptı.

İslamî Direniş Hareketi (Hamas)'a bağlı İslami Kitle öğrencilerinin çağrısı üzerine dün (22 Şubat Salı) toplanan binlerce öğrenci Gazze'deki İslam Üniversitesinin önünde bir araya gelerek Birleşmiş Milletlerin bürosuna yürüdüler.

Libya rejiminin halka karşı başlattığı katliamı kınayarak, uluslararası toplumdan akan kanın durması için harekete geçmesini istediler.

Gösteriden sonra öğrencilerin Birleşmiş Milletler bürosuna, Libya'daki olaylara müdahale etmesi için MB Genel Sekreteri Ban Ki-moon'a iletilmek üzere bir mektup verdiler.

Kendi şehirleri, evleri toprakları yaş  kuru ayırmadan gece gündüz bombalanırken, başlarına misket bombaları yağarken kılını kıpırdatmayan Kaddafi ve şürekâsının bugün Libya halkının üzerine, Müslüman ve Arap bir halkın üzerine bomba yağdırması karşısında Gazzeli öğrenciler şu soruyu sordu: "Gazze cehenneme dönerken senin uçakların neredeydi ey Kaddafi?"

İslami Kitle sözcüsü Eşref el-Gafri, göstericilerin üzerine bomba yağdıran ve onlara karşı ağır silahlar kullanan Kaddafi'nin ve rejiminin uluslararası mahkemelerde yargılanması gerektiğini söyledi.

Hamas ve İslami Cihad, Katliamları Kınadı!

Hamas, dün yayınladığı açıklamada Libya rejiminin kendi halkına karşı katliam yapmasını kınamıştı. Hamas, Libya'daki son gelişmelerin ardından dün akşam yayınladığı basın açıklamasında şunları ifade etmişti: "Başta kahraman Filistin halkı, Müslüman halklar ve dünyadaki özgür insanlar Libya rejiminin kendi halkına karşı işlediği cinayetleri şiddetle kınıyor. Müslüman halklardan Libya halkıyla dayanışma içinde olmalarını istiyoruz."

Hamas sözcüsü Hammad el-Rakab da savaş uçaklarıyla göstericilerin üzerine bomba yağdıran Kaddafi rejiminin bir savaş suçu işlediğini ve bunun için yargılanması gerektiğini söyleyerek "Kaddafi'den savaş uçaklarını ve otomatik silahlarını düşmanlara çevirmesini beklerdik,  masumlara değil" dedi.

Libya halkının devrimine destek veren İslami Cihad Hareketi liderlerinden Dr. Muhammed el-Hindi de "Aralık 2008-Ocak 2009'da İsrail'in Gazze şeridine karşı başlattığı savaşta Libya uçakları neredeydi?" diye sordu.

Kendi halkına savaş uçaklarıyla, saldıran özgürlük isteyenleri baskıyla silahla susturmaya çalışan Kaddafi'nin aklını yitirdiğini ve rejimin çökmekte olduğunu savunan el-Hindi; "Başta Trablus olmak üzere Libya'nın değişik kentlerinde dökülen kanların, inşallah Mısır ve Tunus'ta olduğu gibi filizlenip Libya Devrimi zaferiyle sonuçlanacağını temenni ediyoruz."

Libya'da yaklaşık olarak 30 bin civarında Filistinlinin yaşadığı tahmin ediliyor.

HABERE YORUM KAT