1. HABERLER

  2. HABER

  3. Gaziantep'te Suriye Direnişçilerine Destek
Gaziantepte Suriye Direnişçilerine Destek

Gaziantep'te Suriye Direnişçilerine Destek

Gaziantep STKların organizasyonu ile Suriye’deki çatışmalarda hayatını kaybedenler için Cuma namazı sonrası Nuri Mehmet Paşa caminde sivil toplum kuruluşlarının katılımı ile gıyabi cenaze namazı kılındı.

29 Nisan 2011 Cuma 22:23A+A-

STKların organizesi ile Suriye'deki çatışmalar sonrası hayatını kaybedenler için düzenlenen gıyabi cenaze namazına çok sayıda vatandaş ve sivil toplum kuruluşu temsilcisinin katıldığı namazı Hüseyin Güneş hoca kıldırdı.

STKlar adına namaz sonrası açıklama yapan Mazlum-der GYK üyesi Mehmet Alkış, Suriye yönetiminin kendi vatandaşlarını öldürerek susturmaya çalıştığını ve buna hemen son vermesi konusunda baskı yapılması gerektiğini vurguladı.

Mehmet Alkış tarafından okunan açıklama şöyle:

Suriye'de yaptığı korkunç zulümlerle, özellikle Müslüman Kardeşlere karşı giriştiği ve "Hama Katliamı" adıyla on binlerce insanı katleden ve şehri harabeye çevirerek tarihteki büyük zalimler arasında yer alan Hafız Esed'in mirasçıları bugünlerde yeniden sahneye çıktılar. Oğul Beşşar Esed, yönetime geldiği 2000 yılında halkın hak ve taleplerini yerine getireceğine dair sözler verdi, bu sözlerini zaman zaman tekrarladı ama hiçbir zaman gereğini yapmadı. Aradan geçen on bir yılda verilen sözlerin tutulmasını bekleyen  ve sabrı tükenen halk, bu yalanlara son verilmesi ve meşru taleplerinin yerine getirilmesi için gösteriler yapmaya başlamıştır.

Bu masum gösteriler, halkın taleplerini yerine getirme sözü veren Beşşar Esed yönetimi tarafından kanlı bir şekilde bastırılmaktadır. Halkın seçmediği ve istemediği Baasçı-Irkçı Suriye Yönetimi, baskı ve zulme son verilmesini isteyen vatandaşlarını öldürerek susturmaya çalışmaktadır. Son günlerde Der'a başta olmak üzere Şam, Hama ve Humus gibi şehirlerde yönetim karşıtı gösteriler nedeniyle yüzlerce insan katledildi. Silahlı Kuvvetler; zırhlı araçlar ve ağır silahlar eşliğinde halkın üzerine kurşun yağdırmakta, kadın, yaşlı ve çocuk ayırmadan hedef yapmaktadır. Evlerinden alınan insanlara sorgusuz sualsiz dayak ve işkence gibi insanlık dışı muamelelere tabi tutulmakta, bir daha kendilerinden haber alınamamaktadır. Hukuksuz ve keyfi uygulamalarla yargısız infazlar gerçekleştirilmektedir.

Devletlerin, Uluslar arası Kuruluşların, İnsan Hakları Örgütlerinin, Dünya kamuoyunun ve Müslüman Halkların tepkilerine kulaklarını kapatan Suriye Yönetimi; sömürü ve işgal için fırsat kollayan Batılı sömürgecilerin ekmeğine yağ sürmektedir. Adeta onları, Suriye'yi işgal etmeye davet etmektedir. Böylece hem kendi ülkesini, hem de bağlantılı olarak Lübnan'ı ve Hamas tarafından yürütülen Filistin Davasını telafi edilemez felaketlere sürüklemektedir. İslam Dünyasının kan ve gözyaşına yol açacak gelişmelerle karşı karşıya gelmesine zemin hazırlamaktadır. Irak, Afganistan, Somali, Sudan, Libya ve dünyanın bir çok yerinde olduğu gibi küresel kimlikli zulmün yerleşmesini kolaylaştırmaktadır.

HABERE YORUM KAT